in

Her Proje PPP’ye Uygun mudur ?

Kamu Özel Ortaklığı İçin Finansal Yapılabilirlik Yeterli Değil !

Her Proje PPP’ye Uygun mudur voorgo.com

Uzmanlar, bir projenin Kamu Özel Ortaklığı (PPP) yöntemi ile finanse edilebilir olması için yalnızca finansal yapılabilirliğinin olumlu olmasının yeterli olmayacağını belirtiyor.

Kamu Özel Ortaklığı (PPP), tedarik yöntemi geleneksel olarak kamu tarafından yapılan altyapı yatırımlarının özel sektör tarafından yapılması, finanse edilmesi ve işletilmesi olarak adlandırılıyor. Yapılan yatırım ve işletilmesi hakkında denetim ve gözetim kamu tarafından gerçekleştiriliyor. Söz konusu ortaklık ile, kamu ve özel sektör arasında yapılan işbirliği kast ediliyor. Bununla birlikte bazı projelerde projenin gerçekleştirilmesi için kurulan proje şirketine (SPV) kamunun ortak olduğu durumlar da olabiliyor. PPP programları ile kamu; finanse eden, inşa eden ve çalıştıran kimliğinden çıkıp düzenleyen ve denetleyen rolünü üstlenmeye ağırlık veriyor.

Her Proje PPP’ye uygun mudur ?

Bu modeli, kürekleri özel sektörün çektiği yalnız dümende devletin olduğu bir model gibi düşünebiliriz diyen Türkiye’nin ilk Kamu Özel Ortaklığı (PPP) uzmanlarından, Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı, Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı Fatih Kuran, hangi projelerin PPP’ye uygun olduğunu şu şekilde açıklıyor: “Yatırım fizibilitesinde ‘Finansal Yapılabilirlik’ konu hakkında hemen herkesin aşina olduğu bir kavramdır. Yatırım projesinin yatırımcılar açısından karlı, değer yaratan ve sermaye geri dönüş süresi uygun seviyede olması ile finanse edecek kurumlar açısından da kendi kendini belli bir güven marjı da dahil olmak suretiyle ödeyebilir olması anlamı taşır. Bir projenin PPP yöntemi ile finanse edilebilir olması için yalnızca finansal yapılabilirliğinin olumlu olması yeterli değildir. Ayrıca projenin kamu yararının yüksek olması gerekir ki buna da ‘Ekonomik Yapılabilirlik’ denir. Bu analizde projenin makro ekonomik bazda ülkeye sağlayacağı yararların analizi yapılır. Bir projenin PPP yöntemi ile finanse edilmesi için mutlaka ‘Ekonomik Yapılabilirlik’ de pozitif olması gereklidir. Ülke aynı anda yalnız bir kaç proje yapabilecek kapasitede ise bu takdirde seçilen projelerin ekonomik yapılabilirliğinin tercih edilmeyenlerden daha yüksek olması beklenilir. PPP yöntemi ile finanse edilmeye ideal projeler hem ekonomik hem de finansal yapılabilirliği yüksek olan projelerdir. Bu tip projeler kamu tarafından sınırlı destek ile bazen destek dahi almadan yapılabilir.”

Ne düşünüyorsunuz?

259 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Müteahhitlik Şirketlerinin Yetkilileri Sektörü Değerlendirdi voorgo.com

Müteahhitlik Şirketlerinin Yetkilileri Sektörü Değerlendirdi !

Kaks nedir Kaks hesabı nasıl yapılır voorgo.com

Kaks nedir ? Kaks hesabı nasıl yapılır ?