in

HES Kodu İçin Geri Sayım Başladı ! Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşi Olanlar Dikkat !

HES kodu olmadan kimse devlet dairelerine alınmayacak. Peki HES kodu nedir ? HES kodu nasıl alınır ?

HES KODU NEDİR ?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım veya ziyaret gibi prosedürlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenilir biçimde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden veya kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

İstanbul’ da devlet dairelerine girişlerde uygulanacak HES kodu için geri sayım başladı. Yeni hafta itibariyle şehir genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında işi olanlar dikkat ! HES kodu olmadan kimse devlet dairelerine alınmayacak. Koronavirüs vaka sayısında yaşanan artışlar akabinde İstanbul Valiliği düğmeye bastı. Pek çok ilde uygulanan HES kodu uygulaması bu kez İstanbul’ da Devlet Kurumlarında uygulanmaya başlıyor. Son dakika açıklaması İstanbul Valisi’ nden geldi.

Koronavirüs önlemleri alınmaya devam ediyor. Megakent İstanbul’ un devlet kurumlarında işi olanlar bu habere dikkat ! Valilik duyurdu.. Devlet kurumlarına, HES kodu alarak giriş yapabileceksiniz.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, şehirde Devlet Kurumlarına girişte HES kodu alınarak girileceğini duyurdu. Vali Yerlikaya, İstanbulluların kamu kurumlarına girebilmek için HES kodu almaları gerektiğini belirtti.

HES KODU NASIL ALINIR ?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girilir ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

HES kodunu  e-Devlet sistemi üzerinden de alabilirsiniz !

Ayrıca, HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, T.C. kimlik seri numaranızın son 4 hanesini ve Paylaşım Süresini (gün sayısı olarak) yazıp 2023′ e SMS olarak göndererek HES kodu alabilirsiniz. Örnek : HES 10011001101 1001 11

İstanbul Valisi Yerlikaya konuyla ilgili sosyal medya twitter hesabından paylaşım yaptı. 23 Eylül tarihinde başlayacak yeni uygulama ile ilgili İstanbulluları uyardı ! İstanbul Valisi açıklamasında, ‘İstanbul’da 23 Eylül Çarşamba’dan itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Tapu ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine randevu talepleri öncesinde ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak, HES kodu istenecektir.’ dedi.

Böylece kamu kurum ve kuruluşlarında işi olan vatandaşlar, 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES kodu olmadan devlet dairelerine giremeyecekler.

Ne düşünüyorsunuz?

134 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarım Arazileri Çiftçilere Kiralanacak !

Emlakçı Komisyonu Hangi Şartlarda Geri Alınır ?