in

Hüseyin Altaş Açıkladı. 2023’e Kadar Sayısı 475’e Ulaşacak !

Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM’ lerin faaliyetlerine dair koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan AVM’ lerin bir kısmının 11 Mayıs tarihinde, tamamının 1 Haziran tarihinde açıldığını belirtti.

Hüseyin Altaş Açıkladı. 2023’e Kadar Sayısı 475’e Ulaşacak voorgo.com

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, şu an 436 olan AVM sayısının 2023’ e kadar planlanmış olanlarla birlikte 475’ e çıkacağını, AVM yatırımlarının belli bir doygunluğa ulaştığını açıkladı.

Altaş, yeni dönemin normalleşmesinin mesafe, maske ve hijyen kurallarıyla gerçekleştiğini, bu kapsamda sokaktan, çarşıdan, pazardan farklı olarak bunu en iyi şekilde AVM’ lerin sağlayacağını, güvenilir alışveriş noktaları olacağını ifade ettiklerini anımsattı.

Altaş, Haziran ayının bunu anlatmakla geçtiğini dile getirerek, konuşmasına şöyle devam etti :

“Pandemi öncesi baz alındığında, Haziranda giriş sayılarında yüzde 40, cirolarda ise yüzde 60’ ı yakaladık. Bu öngörülerimizin üzerinde gerçekleşti. Giriş sayıları 1 Temmuz’dan sonraki süreçte hızla arttı ve giriş sayılarında yüzde 70, cirolarda da yüzde 80’ leri yakaladık. Bu seviyelere Eylül sonunda ulaşmayı bekliyorduk. Ağustos’ ta da rakamlar yükselmeye devam ediyor.

Vatandaşlarımız başta ‘pandemi merkezi’ gibi gösterilen alışveriş merkezlerinin sokaktan, pazardan, çarşıdan daha güvenilir olduğunu anladı. Günlük ortalamalarla Haziranda 3 milyon, Temmuzda 4 milyon ziyaretçi aldık. Ağustosta günlük aşağı yukarı 4,5 milyon ziyaretçiye ulaşmayı bekliyoruz. Ziyaretlerdeki artış beklentimizin üzerinde gerçekleşiyor.

(Kira indirimi) Terzi dikişi yaptık”

Hüseyin Altaş, çoğu ülkeden farklı olarak alışveriş merkezlerinin kapalı olduğu dönemde perakendecilerden 1 Haziran tarihine kadar kira almadıklarını ifade etti.

”Her AVM ve her perakendeci özelinde çalışmalar yaptık.” Kiracının bulunduğu sektör, AVM’ nin konumu gibi durumları göz önünde bulundurarak her kiracıya farklı yardım yaptıklarını dile getiren Altaş, “Yüzde 70 kira indirimi alan da var, yüzde 30 alan da. Mesela turizm sektörüne hitap eden AVM’ lerde turist olmadığı ve önemli oranda sorun olduğu için ona göre indirimde bulunduk. Tabiri caizse terzi dikişi yaptık. Şu anda perakendecilerden sıkıntılı birini duymuyorsunuz, bu da AVM’ lerin bu kolaylıkları sağlamış olduğundandır.” dedi.

Altaş, bundan sonraki süreçte AVM’ lerin kapanması gibi bir durum gündeme gelmezse AVM’ lerin sıkı bir toparlanmaya girmiş sayılabileceğini ifade etti.

”2023’ e kadar AVM sayısı 475’e ulaşacak.”

Hüseyin Altaş, AVM yatırımlarının belli bir doygunluğa ulaştığını söyleyerek, “Şu an 436 olan AVM sayımız 2023’ e kadar planlanmış olanlarla beraber 475’e çıkacak. AVM’ lerde yeni yatırım beklemiyoruz. Bu ekonomik nedenler ile ilgili değil, toplumun AVM ihtiyacının doygunluğu hakkında.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Evinizi Kaderine Terk Etmeyin, İstediğiniz Evi Yaratabilirsiniz-voorgo.com

Evinizi Kaderine Terk Etmeyin, İstediğiniz Evi Yaratabilirsiniz

Yasalar Eşleri Koruyor. Eş Rızası Şart voorgo.com

Yasalar Eşleri Koruyor. Eş Rızası Şart !