in ,

İçişleri Bakanlığı’ndan Marketler İçin Yeni Genelge !

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren bazı ürünlerin satışı yasak olacak !

MARKETLER İLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEME YAPILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Tam kapanma sokağa çıkma yasaklarında marketlerin çalışma düzeni ve diğer ayrıntılar daha önceki genelgeler ile bildirilmişti. Bu yeni genelge ile marketlerin tam kapanma sokağa çıkma yasakları süresince satabilecekleri ürünler de net bir şekilde açıklandı.

İçişleri Bakanlığı marketler ile ilgili 81 il valiliğine gönderdiği son genelgede yapılan yeni düzenlemeleri duyurdu. Buna göre marketler 17 Mayıs 2021 tarihine kadar sadece vatandaşların temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünleri satabilecekler. Bu kategoriye girmeyen tüm ürünleri satışı yasak olacak. Marketlerin temel ihtiyaç kapsamına girmeyen tüm ürünlerin satışını yapmalarına izin verilmeyecek.

Yapılan bilgilendirmeye göre marketler 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren sadece temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanısıra hayvan yemi, hayvan mamaları ve parfümeri ile makyaj malzemelerinin haricindeki kozmetik ürünlerini satabilecekler. Bunların dışında ürün satışı yasak olacak ve denetlemelerde tedbir ihlali olarak değerlendirilecek.

MARKETLERİN SATAMAYACAKLARI ÜRÜNLER

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre alkollü ürünlerinin yasaklanmasının yanısıra elektronik eşya, kırtasiye, oyuncak, giyim, aksesuar, konut tekstili, oto aksesuar, hırdavat, züccaciye ve bahçe malzemeleri gibi ürünlerin de satışı yasak olacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre marketler ile ilgili yapılan yeni düzenlemenin ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler neticesinde gerçekleştirildiği bildirildi. Marketler ile ilgili yapılan son düzenlemeye uygun olarak İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha kurulları tarafından kararlar alınıp uygulamaya sokulacak.

Tam kapanma sokağa çıkma yasakları süresince zabıta görevlileri ile kolluk kuvvetleri marketleri denetleyecek. Herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olmayacak şekilde kural ihlali yapan marketlere cezai işlem uygulanacak.

Öte yandan 17 Mayıs 2021 tarihine kadar zincir marketlerin pazar günleri kapalı olmasına ve diğer günlerde tüm marketlerin sabah saat 10:00’da açılıp 17:00’da kapanmaları uygulamalarına devam edilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

192 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Türkiye’nin Faizsiz Bankaları İkiye Katlanacak

Bayram Sonrası Normalleşme Nasıl Olacak ?