in ,

İhaleye Girmek İçin SGK Borç Sınırı Nedir ? Vergi Borcu Limiti Ne Kadar ?

Kamu kurumları tarafından yapılan ihalelere katılabilmek için aranan şartlar genel hatları ile bilinirken en çok merak edilen konu, ihale borcu yoktur yazısının hangi şartlarda alındığıdır.

SGK prim borcunuz olsa bile, borç tutarı SGK tarafından belirlenen limitin altında ise SGK’ dan borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.

İhaleye katılım için SGK borç sınırı ne kadar ?

İhale kapsamında SGK borcu yoktur yazısı için gerçek kişilerin 4/B Bağ-Kur prim borçları hesaplanırken aynı zamanda işçi çalıştırıyorsa işçilerin de primlerine bakılmaktadır. Ancak tüzel kişiler için yalnızca SGK işveren prim borçlarına bakılmaktadır.

İşveren 4/A SGK prim borçlarında üst limit ihale tarihi itibarıyla geçerli olan prime esas kazanç tavanının 3 katıdır. Yani 2020 yılında tavan prime esas kazanç 22.072,50 TL olduğu için ödeme vadesi geçmiş ve 66.217,50 TL ye kadar olan borçlar kesinleşmiş borç kabul edilmez ve bu tutara kadar olan borçlar için ihale borcu yok yazısı alınabilir.

4b Bağ-Kur prim borcu kapsamında ise ihaleye katılmak için ihalelerde SGK borç limiti brüt asgari ücretin 3 katıdır. Brüt asgari ücret 2020 yılında 2.943,00 TL olduğundan, ihaleye katılmak için alınacak SGK borcu yok yazılarında ihale SGK borç sınırı 8.829 TL olacaktır. Son ödeme vadesi geçmiş Bağ-Kur prim borcu, ihalede Bağ-Kur borcu limiti üzerinde ise borcu yok yazısı alınamaz.
Eğer e-borcu yok aktivasyonunuz yoksa hemen müracaat yapıp aktifleştirerek SGK borcu yok yazılarınızı online alabilirsiniz.

İhale yönetmeliğinde dikkate alınan kesinleşmiş SGK borçları 2020

Yapılandırma veya taksitlendirme kapsamında olup toplu ödenen prim borçları yukarıdaki toplam borç hesabına dahil edilmemektedir.
Yine tebliğ tarihinden itibaren 15 günü geçmeyen SGK idari para cezası borçları da henüz kesinleşmemiş alacak olarak sayıldığından borcu yoktur yazısı almaya engel değildir.
Son ödeme vadesi geçmemiş cari prim borçları da kesinleşmiş alacak olarak değerlendirilmez.

İhale tarihi itibariyle SGK borcu olanlar..

İhaleye giriş yaptıktan sonra ki süreçte istenen ilk belge, SGK borcu yoktur belgesidir. İhalenin yapıldığı tarih itibariyle borcunuz belirtilenden az ise ihaleye katılabilirsiniz. Eğer borcunuz SGK tarafından belirtilen limitin üzerinde ise bu belgeyi alamaz ve ihaleye katılamazsınız.

İhaleye girebilmek için vergi borcu sınırı ne kadar ?

2020 yılı için belirlenen vergi sınırlandırmasında son ödeme vadesi geçmiş borçlar 5.000 TL’nin altında olmak zorundadır. İhale için vergi limiti 5.000 TL üzerinde olan kişilerin borçlarını ödemeleri durumunda ihaleye katılmalarının önünde bir engel bulunmazken SGK borcu yoktur belgesi alamayan kişiler, ihaleden elenir.

Ne düşünüyorsunuz?

97 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yapı Güçlendirme Nedir ? Parsel Sınırlarını Aşan Güçlendirmeye İzin Var mı ?

Ziraat Bankası Ortak Konut Kredisi