in ,

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranı Değişti !

Kamu bankalarının 2 Haziran’da yürürlüğe aldığı ‘ avantajlı konut kredisi ‘ paketi ikinci el konutlar için tekrar güncellendi.

Ikinci-El-Konut-Kredisi-Faiz-Orani-Degisti-voorgo.com

Yeni düzenleme ile ikinci el konutlar için kredi faiz oranı yükseldi !

Daha önce ikinci el konutlar için azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile kredi imkanı sunulmuştu.

Kamu bankalarının 2 Haziran’da yürürlüğe aldığı ‘ avantajlı konut kredisi ‘ paketi ikinci el konutlar için tekrar güncellendi. Buna göre, ikinci el konutlar için gündemde olan 0.74 vade oranı 3 haftadır 0.79 olarak uygulanmaktaydı. Yapılan yeni düzenleme ile ikinci el konutlar için faiz oranı 0.87’ye yükseltildi. Tüm konutlar için geçerli olan 12 aylık ödemesiz dönem uygulamasında ise sona gelindi. İkinci el konut piyasasını etkileyen düzenlemede, 180 aya kadar kullandırılan kredilerin süresi, ikinci el konutlar için 120 aya düşürülmüştü. Yeni düzenlemenin amacı, ekonomiye katkının artırılması, gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması ve tüketicinin depreme karşı yeni konutlara talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi.

Konut satışları arttı !

Koronavirüs salgınında normalleşme sürecine geçiş ile ‘ ayrıcalıklı ev kredisi paketi ‘ kamu bankaları tarafından hayata geçirildi. Sıfır konutlar için 15 yıla varan vade ve 0.64 faiz oranı, ikinci el konutlar için 10 yıla varan vadede, yüzde 0.87 faiz oranı sunuluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan ev sayısı 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152 artış göstererek 58 bin 632 olsa da toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31 oldu. İkinci el ev satışları ise 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 245 arttı ve 131 bin 380 olarak kaydedildi.

Ne düşünüyorsunuz?

126 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Fiyatı Cazip Geldi. 2 Bin Kişi Mağdur Oldu vootgo.com

Fiyatı Cazip Geldi. 2 Bin Kişi Mağdur Oldu !

Yatırım Tercihleri Değişti. Arazi ve Arsa Fiyatlarında Rekor Artış voorgo.com

Yatırım Tercihleri Değişti. Arazi ve Arsa Fiyatlarında Rekor Artış !