in

İklim Zirvesi, ABD Lideri Joe Biden’ın Konuşması İle Başladı

ABD’nin ev sahipliği yaptığı İklim Zirvesi’ne 40 ülkenin liderleri davet edildi.

WASHINGTON – ABD Lideri Joe Biden‘ın daveti üzerine 40 ülke başkanı ve Avrupa Birliği‘nin iştiraki ile 2 gün boyunca online olarak yapılacak olan İklim Zirvesi, ABD Lideri Biden ve Lider Yardımcısı Kamala Harris‘in açılış konuşması ile başladı.

ABD Lideri Joe Biden, 26 Mart’ta 40 ülke liderini ve Avrupa Birliği’ni İklim Zirvesi’ne davet etmişti. Biden’ın daveti üzerine söz konusu ülkeler ve AB’nin iştiraki ile ABD’nin mesken sahipliğinde online olarak gerçekleştirilecek İklim Zirvesi, ABD Lideri Joe Biden’ın ve ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasına, başkanlara iştirakleri için teşekkür ederek başlayan Harris ilk olarak, diğer ülkelerden gelen tüm liderlerin ortak noktasının iklim krizi olduğuna dikkat çekti. Harris, ABD’de son vakitlerde yaşanan kasırga ve doğal afetlere değinerek, iklim krizi ile hızlı ve müşterek bir şekilde yüzleşilmesi gerektiğini açıkladı. Harris, “Küresel olarak hızlı ve birlikte hareket etmemiz zorunludur” tabirlerini kullandı.

Bu ortak çalışma için yenilenebilir enerji ve yeni teknolojilerin gerekliliğinden bahseden Harris, çalışmaların daha sağlıklı topluluklar ve daha kuvvetli ekonomiler oluşturma şansı sunacağını da kaydetti. Ayrıca Harris, iklim krizine karşı gerçekleştirilecek gelişmelerde adaletin ehemmiyetine de değindi.

“Harekete geçmeye karar veriyoruz”

İklim Zirvesi’ni memnuniyetle karşılayarak konuşmaya başlayan Lider Biden, zirvede sera gazı emisyonları için yeni bir gayeyi açıklarken, dünya başkanlarını iklim değişikliğiyle toplu olarak uğraş etmeye çağırdı. Konuşmasında zirvenin ve önümüzdeki 10 yılda alınacak kararların ehemmiyetine değinen Biden, bilim adamlarının önümüzdeki 10 yılın dünyanın geleceği için belirleyici bir özeliğe sahip olduğuna dikkat çekti. Biden, “İşaretler açık, bilim inkar edilemez ki, eylemsizliğin maliyeti artmaya devam ediyor. ABD beklemiyor. Yalnızca federal hükümetimiz olarak değil, ülkemizin her şehri ve eyaleti, küçük işletmeler, büyük şirketler, her alanda ABD’li çalışanlar, harekete geçmeye karar veriyoruz” dedi.

İklim krizini ele almanın istihdam oluşturma tarafına dikkat çeken Biden, altyapı yatırımını teşvik etmeye devam ettiğini belirterek, “İklim ile ilgili konuştuğumda, işleri düşünüyorum. Hem bugün kullanabileceğimiz, hem de yarın icat edeceğimiz pak teknolojiyi üretmek ve dağıtmak için kritik bir altyapı oluşturmak istiyorum” dedi.

ABD, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 50 azaltmayı hedefliyor.

Biden, ABD’nin sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar, 2005 yılında belirlenen düzeye nazaran yüzde 50 azaltmayı hedeflediğini kaydetti. Lider Biden, “ABD, bu yatırımları sürdürerek ve bu insanları çalıştırarak, bu 10 yılın sonunda sera gazlarını yarı yarıya azaltma yoluna koyuldu. Ülke olarak bu istikamete doğru ilerliyoruz” sözlerini kullandı.

“Hiçbir ülke bu krizi kendi başına çözemez”

Dünya başkanlarını kendisine katılmaya davet ederek, idaresinin bu bahisteki dayanağı harekete geçirme maharetinin temel bir testini gerçekleştiren Biden, “Hepinizin bunu tam anlamıyla anladığını bildiğim üzere, hiçbir ülke bu krizi kendi başına çözemez. Hepimiz ve özellikle dünyanın en büyük ekonomilerini temsil eden bizler, adım atmalıyız. Pak güç geleceğine harekete geçen ve beşerlerine yatırımlar yapanların, yarın güzel işleri kazanacağını ve ekonomilerini daha dirençli ve rekabetçi hale getireceğini biliyorsunuz” dedi.

Suga: “Japonya karbon emisyonunun azaltılmasında liderliğe hazır”

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, iklim değişikliği konusu ile ilgili görüşlerini açıkladı. İklim değişikliği ile çabanın sadece bir ülkenin uğraşıyla mümkün olmayan ve milletlerarası işbirliğini gerektiren bir süreç olduğunu hatırlatan Suga, ülkesinin karbon emisyonunun ulusal ölçekte azaltılmasında liderlik göstermeye hazır olduğunu ifade etti. Suga, Japonya’nın 2013 mali yılında yüzde 26 olarak açıkladığı karbon salınımını azaltma hedefini yüzde 46’ya çıkararak geleceğe devasa bir adım attığından söz etti. Hükümet olarak, sıfır karbon emisyonu amacını 2050’ye kadar gerçekleştirmeyi taahhüt ettiklerini kaydeden Suga, bu amacın Japonya’nın büyüme stratejilerinin temel desteği olduğunu sözlerine ekledi. Japonya Başbakanı,”2050 hedefimiz doğrultusunda ve artık daha da büyük bir gaye olarak 2030’a kadar sera gazı emisyonunu yüzde 46 oranında düşürmeyi hedeflediğimizi ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

148 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

30 Dönüm Tarım Arazisi Kiraya Verilecek

Libya’nın Yeniden İmar Edilmesinde TOKİ ve Özel Sektör Görev Alacak