in

İlanı Girip, Brandayı Asıp, Müşterinin Aramasını Bekleme Dönemi Sona Erdi !

Taşınmaz ticareti yönetmeliği uygulanmaya başlandı.

İlanı Girip, Brandayı Asıp, Müşterinin Aramasını Bekleme Dönemi Sona Erdi voorgo.com

Gayrimenkul satış sektörü kanunlar kapsamında düzenlendi. Yetki belgesi olmayan işletmeler ve kişiler emlakçılık faaliyetlerinde bulunamayacak. Sektöre getireceği en büyük yenilik ise, gayrimenkul PR yönteminin gücünün ve işlem yapma kabiliyetinin artacak olması.

Emlak sektöründe mağduriyetleri ve kayıt dışılığı sona erdirecek düzenleme hayata geçirildi ve gayrimenkul satış sektörü, konusu ile ilgili uzman olan kişilerin yapabileceği bir iş kolu oldu. Ticaret il müdürlükleri ve ilgili odalar, yönetmeliğe aykırı faaliyet gösterenleri sıkı takip edecek ve gerektiğinde 100 Bin TL’ye kadar para cezası verilebilecek.

Yönetmelik, mülk sahipleri ve inşaat firmalarını da ilgilendiriyor.

Ekonomist Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, Türkiye’ de emlak satış sektörünün kanunlar nezdinde disiplin altına alındığını dile getirdi. “Mülk sahipleri ve inşaat firmalarının kanunlar nezdinde savunmasız kalmamaları için mutlaka yetki belgeli ofislerle çalışmalılar. Yeni yönetmelikle beraber, emlak ofisleri sözleşmesiz pazarlama faaliyeti yapamayacağı için, mutlaka yetki sözleşmesi yapılmalı” şeklinde konuştu.

Eski alışkanlarla gayrimenkul satış pazarlaması yapılamayacak.

Yönetmeliğin gayrimenkul satış sektöründe yeni iş yapma kriterleri getireceğine dikkat çeken Ahmet Yılmaz, “Markalı emlak ofisleri de dahil olmak suretiyle bütün emlakçılar aynı tekniği kullanıyorlar. Artık ilanı girip, brandayı asıp, müşterinin aramasını bekleme dönemi bitti. Eski alışkanlıklarla gayrimenkul satış pazarlaması yapılamayacak. Yeni dönemde batılı ülkelerde olduğu gibi Advertorial çalışmalar yani Gayrimenkul PR modeli olacak, alternatif pazarlama araçlarının işlem yapma hacmi artacak” açıklamasında bulundu.

Ne düşünüyorsunuz?

76 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bingöl’de Kentsel Dönüşüm İhalesi voorgo.com

Bingöl’de Kentsel Dönüşüm İhalesi

İnciraltı’nın İmar Sorunu Çözülüyor voorgo.com

İnciraltı’nın İmar Sorunu Çözülüyor !