in

İmamoğlu’ndan Deprem Konseyi Çağrısı

“Bu işi Cumhurbaşkanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık çözemez. Bu işi ilçe belediyesi çözemez. Bu işi KİPTAŞ, TOKİ çözemez. Bu işi, hep birlikte çözebiliriz.”

“Deprem Türkiye’nin Bağımsızlık Sorunu”

İmamoğlu, beklenen büyük Marmara depremine karşı seferberlik gerektiğinin önemini vurguladı. “Bu işi Cumhurbaşkanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık çözemez. Bu işi ilçe belediyesi çözemez. Bu işi KİPTAŞ, TOKİ çözemez. Bu işi, hep birlikte çözebiliriz. Deprem Türkiye’nin bağımsızlık problemi” dedi.

Ekrem İmamoğlu, beklenen büyük Marmara depremine karşı seferberlik gerektiğinin altını çizdi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liderliğinde bir Deprem Konseyi kurulması çağrısında bulundu. Önceki gün KİPTAŞ A.Ş. ve Beylikdüzü Belediyesi arasında imzalanan Gürpınar Siteler Bölgesi Protokol İmza Törenine katılan İmamoğlu, daha sonra Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde bir grup gazeteciyle bir araya gelerek beklenen büyük Marmara depremine dair açıklamalarda bulundu.

“Bu iş siyaset üstü bir mesele. İmkan olsa da Gürpınar’da 3 bin daire var tamamının evi değişse, hiçbiri bana oy vermese. Yeter ki yaşamları kurtulsa. Bütün İstanbul dönüşse hiçbiri bana oy vermese. Bakın bu kadar siyaset üstü bir mesele. Ben burada A partisi, B partisi demedim. Bu bir seferberlik meselesi. Bunu böyle çözmeliyiz.”

120 yıl gerek !

“Bu insanlar ne yazık ki o konutlardan çıkmıyorlar. Diyorlar ki ‘Biz bu konutta yaşayacağız.’ Niye? ‘Başka bir yere gidemeyiz.’ Diyorsun ki, ‘Bu konutta yaşanmaz kardeşim. Sağlam konuta taşın, 100 lira çok fazla ver.’ Ona bile ‘hayır’ diyor. Biz gerçekten bu kentte yüz binlerce insanımızın hayatını tehdit altında tutuyoruz. Çok hızlı hareket etmeliyiz. Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor, 5 Mayıs’ta diyor ki; ‘Biz, 975 bin bina yaptık TOKİ eliyle, Türkiye’de.’ Diyor ama, daha 6,5 milyon binayı dönüştürmek zorundayız. Kaç yılda yaptınız? 18 yılda. 6,5 milyon bina için ne kadar zamana ihtiyacınız var; 120 sene. 120 senede nasıl çözeceğiz depremi? Bu nedenle diyorum ki; bu işi Cumhurbaşkanlığı çözemez, Bakanlık çözemez, Büyükşehir Belediyesi çözemez. Bu işi ilçe belediyesi çözemez. Bu işi TOKİ, KİPTAŞ çözemez. Ama bu işi hep birlikte çözebiliriz.”

“Bir diğer mesele, bu süreci yönetmek. Onun için diyorum ki, her kentin bir Deprem Konseyi oluşmalı. Bu konseyden kastımız ne? Bakanlık süreci yönetsin. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, ilgili teknik odalar, finans kuruluşları, müteahhitler, inşaat sektörü temsilcileri. Bir sistem kuracağız. Bir insanın binasının dönüşümü ile ilgili bir konu var ise orada bir ortak akıl o işi çözecek. Hiç kimse bunun siyasi münazarasını yapamayacak. Ben bu Deprem Konseyi sürecini Ocak ayında İstanbul’da sayın Şehircilik Bakanımızla paylaştım. Çok memnun oldu, hatta dedi ki, ‘Biz bugünün açıklamasına sizin tavsiyenizi de bir madde olarak koyabilir miyiz?’ dedi. Ben de ‘Ne demek, bu bir telif meselesi değil, onur duyarım’ dedim. O günün açıklamasına bu koyuldu. Sonrasında ben kendileriyle pandemi sürecinde iki üç kez görüştüm. ‘Pandemi önemli bir meselemiz fakat bizim görünmeyen en önemli meselemiz depremdir. Lütfen sayın Bakan, bu konuyu ihmal etmeyelim’ dedim.

En son anlaştık, uzlaştık ve heyetlerin görüşmeyi sürdürmeleri kararını verdik ve İstanbul’dan bir kurulu Ankara’ya yolladık. Çok verimli bir görüşme gerçekleşti. Hatta biz şu anda bu teklifimizi İBB Meclisi tartışsın, tavsiyeye katkı sunsun diye ben bunu Başkanlık olarak Meclis gündemine yolladım, komisyona sevk edildi.”

‘Feryat ediyorum’

“İstanbul depremi, Türkiye’nin bağımsızlık problemidir. İstanbul depremi 100 milyarlarca dolarlık bir bedeli olacak iştir. Daha kötüsü, geri gelmeyecek canlar meselesidir. Diyebilirsiniz ki, ‘Sen artık Büyükşehir Belediyesi’sin. Çöz.’ İşte bizim çözümümüz bu kadar. Böyle kaşıkla kamyona kum yüklemek gibi olur bu. Deprem olduğu zaman bu ülkede ne banka ne sigorta şirketi kalır. Yüz milyarlarca dolarlık kaybın yanı sıra motivasyonun kaybını bir düşünün. 99 depremi 2001 krizini getirdi Türkiye’ye, bedellerini hatırlayın. O bakımdan İstanbul’u hiçbir şeyle kıyaslamayın. Lütfen bu feryadımızı duyun. Şimdi feryat ediyorum. Bu çok büyük bir bağımsızlık meselesidir. Hep birlikte altından kalkabiliriz. Hiç kimse ‘Ben bu işi çözerim’ diye siyasi nara atmasın. Buna ben de dahilim, bir başkası da. Altına imza atalım, siyasi arenalarda ‘O hususta ortak aklımız var, onu yapıyoruz’ diyelim. Milli bir meseledir. Herkesi bu seferberliğe davet ediyorum.”

Çözüm Önerileri

İmamoğlu, yasal mevcut binanın yıkma ve kamulaştırma gibi bir durumunun söz konusu olmadığını ifade etti. “Adam geçmişte planı varsa, projesini yapmışsa, ruhsatını almışsa, binasını yapmışsa bugün ‘Senin planın değişti. Sana 10 kat yerine üç kat veriyoruz’ diyemezsiniz. Bu insanlara, ruhsatı varsa, planı varsa aynı binayı yapma hakkını verelim. Üç dört ilçemizde vermişiz esasen. 39 ilçede verelim. Bunu Meclis’e verdik, komisyona gitti. Bir diğer konu, bin 500’e yakın konutumuz var, müdürlüğümüze ait. Evi yıkılmak üzere insanla pazarlık yapalım. Onun konutunu alalım. Ya da biz o konutu ona satalım oraya taşınmak şartıyla. Daireyi boşaltalım. Son teklifimiz de çatı arası. Bir bina yapıyorsunuz, beş kat. Diyor ki, ‘Çatı arası yapabilirsin fakat alttaki kata bağlayacaksın.’ Bu dünyanın hiçbir çağdaş ülkesinde yok. Hatta Avrupa’da gezenler bilir, o çatı arasındaki müstakil yapılar bazı durumlarda o konutun en değerli yapısı haline gelir. Bizde çatı arasına müstakil yapı hakkı verilmiyor. İlla alt kata bağlayacaksın. Ne oluyor? Adamın altta 150 metrekare konutu varsa 100 metre çatı arasını da katıyor, 250 metrekare konut olacak. Ya arkadaş, oraya müstakil bir hak ver. Bina metrajı büyümüyor. Sadece adama o ara alanda müstakil birim, kat mülkiyet hakkı veriyorsunuz. Meclis’e gönderdik, reddettiler. Bu konu, bazı merkezdeki ilçelerde dönüşümü sağlayacak bir maddi kazanç elde ettiriyor” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

257 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Cumhuriyet Döneminin En Eski Mimarı Giulio Mongeri

TOKİ’den Çekilişsiz Kurasız 111 Bin Liradan Başlayan Cazip Konutlar