in ,

İmar Davalarında Yeni Yargılama Usulü

İmar planlarına göre yapılan düzenleme işlemlerine karşı açılan davaların ivedi yargılama usulüne tabi olması planlanıyor.

TBMM’ye sunulan İdari Yargılama Usulü Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında imar planlarına göre yapılan düzenleme işlemlerine karşı açılan davaların ivedi yargılama usulüne tabi olması planlanıyor.

Günümüzde bilhassa kentler hızlı bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. Artan nüfusla birlikte toplumun ihtiyaçları artıyor ve bu ihtiyaçları karşılamaya çalışan mahalli yönetimler ve merkezi yönetim zaman içerisinde birçok hususta olduğu gibi imar alanında da bir dizi değişikliğe gidiliyor.

İmar planlamalarının toplumun ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da tabiata ve çevreye saygılı, yaşam alanlarını kısıtlayıcı değil daha çok refaha dayalı, altyapı ve ulaşımın da göz önünde bulundurularak yapılması gerekiyor. Bu kapsamda yapılacak imar planları ve bu planlara göre yapılacak olan arsa ve arazi düzenlemelerine karşı açılan davaların hızlı bir şekilde sonuç vermesi için hızlı bir yargılama usulünün devreye alınması planlanıyor.

Teklif  Verildi…

İdari Yargılama Usulü Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi hakkında komisyonda görüşmeler devam ediyor.

Kanun teklif ile imar planları ve imar planlarına göre yapılan arazi ve arsa düzenleme işlemlerine karşı açılan davaların ivedi yargılama usulüne tabi olması amaçlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

99 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Türk Müteahhitler En Çok Rusya’da Faaliyet Gösterdi

Kira ve Gelir Kaybı Ödemeleri Başladı !