in

IMF’den “Kamu Yatırımı” Vurgusu

“Kamu yatırımları istihdam ve ekonomi üzerinde etkili.”

IMF (Uluslararası Para Fonu), ekonomik toparlanma için kamu yatırımlarının önemine dikkati çekti. Sosyal konut, sağlık, çevreyi koruma ve dijitalleşmeye yönelik yatırımların daha dayanıklı ve kapsayıcı bir ekonominin temelini oluşturacağını bildirdi.

IMF’nin Mali İzleme Raporu’nun 2 ‘inci bölümünde yeni tip koronavirüs kriziyle hükümetlerin odağının, acil sağlık durumları olduğuna işaret edildi. “Hükümetlerin ekonomileri güvenli ve başarılı bir şekilde normalleştirmesi, ekonomik faaliyeti artıracak ve istihdam yaratacak politikalar tasarlaması ve yeşil ekonomilere dönüşümü kolaylaştırması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kamu yatırımları istihdam ve ekonomi üzerinde etkili.

Raporda, dijital altyapıya yönelik harcamaların, sosyal mesafeyi desteklemede ve eğitim ile iş fırsatlarına erişimdeki eşitsizlikleri artıran dijital açıkları azaltmada önemli olduğu vurgulandı ve ekonomik toparlanmanın gelişiminde kamu yatırımlarının rolüne değinildi.

Raporda, Kovid-19 krizinden önce kamu yatırımlarının gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının düştüğüne ve altyapıdaki büyümenin ihtiyaçları karşılayamadığına işaret edildi. Önceliklerin, iyi kaynaklara sahip ve daha hazırlıklı sağlık sistemlerini geliştirmeyi, iklim değişikliğiyle çevre korumayı ve dijital altyapıyı genişletmeyi içerdiği kaydedildi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan bazı ekonomilerde kamu yatırımlarının artırılmasının istihdam ile ekonomik faaliyet üzerinde kuvvetli bir etkisi olacağı belirtilerek, “Sağlık, sosyal konut, dijitalleşme ve çevreyi korumaya yönelik yeni yatırımlar, daha dayanıklı ve kapsayıcı bir ekonominin temelini oluşturacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Ne düşünüyorsunuz?

121 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Araştırmalarına Ödül !

Gayrimenkul Danışmanı Olmak