in

İngiltere Emlak Piyasasında Yükseliş !

Koronavirüsün yol açtığı ekonomik krize rağmen emlak fiyatlarında bir önceki aya göre %2 artış gerçekleşti.

İngiltere Emlak Piyasasında Yükseliş voorgo.com

İngiltere’de emlak fiyatları koronavirüs nedeniyle gerçekleşen karantina önlemleri sonrası kayıplarını telafi ederek, yeni bir rekor yükseliş gösterdi. Evden çalışanların daha büyük konut talepleri, bastırılan talepler ve damga vergisindeki kesintiler bu yükselişte rol oynadı.

Dünyanın en büyük yapı kooperatifi Nationwide Building Society’ ye göre Ağustos ayı son 16 yılda görülen en büyük aylık artışı gösterdi. Koronavirüsün yol açtığı ekonomik krize rağmen emlak fiyatlarında bir önceki aya göre %2 artış gerçekleşti ve aşağı yukarı emlak fiyatları 224,123 sterline yükseldi.

Kooperatiften yapılan açıklamada “davranışsal değişiklikler” muhtemel bir faktör olarak gösterilirken, konut satın almak isteyenlerin, evden çalışma programlarının bir sonucu olarak bir evden beklentilerini ve ihtiyaçlarını gözden geçirdiğine dikkat çekildi.

Geçtiğimiz 12 ayda, İngiltere’nin eşi benzeri görülmemiş kısıtlamalarda en sert resesyonu yaşamasına rağmen, emlak fiyatları %3,7 oranında artış gösterdi. Aynı 12 aylık sürede, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ nden ne zaman ve nasıl ayrılacağına dair belirsizlikler vardı. Genel seçimlerin yaklaşıyor olması da etkili bir faktördü.

Ancak piyasaların Mayıs ayında tekrar açılmasından bu yana, emlak piyasasında önemli düşüşlerin yaşanmasını önlemek için çoğu faktör devreye sokuldu. Rishi Sunak’ ın, İngiltere ve Kuzey İrlanda’ da 500,000 sterline kadar olan mülklerde damga vergisinde kesintiye gitmesi de etkili oldu.

Nationwide’ ın Baş ekonomisti Robert Gardner, “karantina önlemlerinin kaldırılmasından bu yana, emlak piyasası etkinliklerinde beklenmedik hızda bir iyileşme gerçekleşti.” dedi.

Garnder, bu hızlı yükselişin, İngiltere’de evden çalışma sistemine ani geçişin sonucunda ortaya çıkan “davranışsal değişikliklerden” kaynaklanmış olabileceğini ifade etti. Nationwide’ a göre insanlar büyük bir bahçe diledikleri kadar, evden çalışırken sessiz bir ortama sahip olabilecekleri bir ev de arıyorlar.

Emlak acentesi Barrows and Forrester’ın yöneticisi James Forrester, ”Önceleri lokasyon alıcılar için en önemli faktör olsa da, şimdilerde daha büyük bir konut ve bahçe bu önceliğin önüne geçiyor.” dedi.

Forrester, “Home office artık çok rağbet görüyor. Alıcılar mevcut düşük faizlerden istifade ediyor ve damga vergisindeki kesintilerle kara geçerek diğer bir semtte daha küçük bir konut yerine, ekstra bir odayı seçiyor” dedi.

Garrington Property Finders Başkanı Jonathan Hooper da daha büyük bir alanın bir ihtiyaç haline geldiğini açıkladı. “Deniz kenarı ve banliyölerdeki mülkler en fazla rağbet görenler arasında yalnız daha büyük bir konut yarışı küresel. Bir odayı ofis alanına dönüştürme isteği konut arayan çoğu insanın önceliği haline geldi” dedi.

Üst segment emlak acentesi Savills de TwentyCi verilerine dayanarak, Ağustos ayındaki konut satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 91 daha yüksek olduğunu, konut alıcılarının yüzde 62’sinin bahçeye eskisinden daha çok önem verdiklerini ifade etti. Bu oran Londra için yüzde 71 olarak gerçekleşti. Aynı zamanda katılımcıların yüzde 57’sinin evden çalışmak için ayrı bir alana ihtiyaç duyduklarını ve bunun karantina öncesine kıyasla daha önemli hale geldiğini açıkladı. Londra’ da yaşayan katılımcılar içinse bu oran yüzde 70’e yükseldi.

Londra’ da emlakçılık yapan ve Royal Institution of Chartered Surveyors Yönetim Kurulu Eski Başkanı Jeremy Leaf, Nationwide verilerinin, ekonomide artan işsizlik ve ücretsiz izin planının sona ermesi ile ilgili endişelerin ortadan kalkmaya başladığını gösterdiğini ifade etti. Leaf’ e göre okulların ve daha çok işletmenin açılmasıyla beraber ekonomik iyileşmede yeni bir yükseliş görülecek.

Ne düşünüyorsunuz?

156 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arnavutluk' ta Konut İnşaatı Devam Ediyor. voorgo.com

Arnavutluk’ ta Konut İnşaatı Devam Ediyor.

Girişimciye Devlet Arazi Desteği voorgo.com

Girişimciye Devlet Arazi Desteği !