in ,

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Temmuz sonuçları açıklandı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Temkinli Yükseldi.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Temmuz sonuçları açıklandı voorgo.com

Haziran ayında güçlü bir geri dönüş gerçekleştiren Bileşik Endeks, Temmuz ayında da artış eğilimini sürdürdü.
Bununla beraber güven ve beklentilerdeki temkinli toparlanma, Covid-19 tedirginliğinin ve finansal kırılganlığa dair endişelerin devam ettiğini gösterdi. Haziran ayında ise güçlü bir geri dönüş gerçekleştiren Bileşik Endeks, Temmuz ayında da artış eğilimini sürdürdü.

Bileşik Endeks Temmuz ayında 72,23 puana yükseldi. Bu yükseliş, Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinin şimdilik azalmaya devam ettiğini gösterdi.

Faaliyetlerdeki artış Temmuzda da devam etti.

İktisadi ve sosyal hayata geri dönüşün etkisiyle ihracat pazarlarında toparlanma yaşandı ve Temmuz ayında genele yayılan artış devam etti. Üretimde de hızlı bir artış gerçekleşti. Tesislerin kullanılan kapasitelerini artırdığı görüldü. Cirolar, iç satışlar ve ihracattaki artışlara bağlı olarak Temmuz ayında önemli ölçüde büyüdü.Tahsilat hızında da sınırlı artış devam etti.

Covid-19 salgını sebebiyle gerçekleşen gerileme sonrası inşaat malzemeleri sanayi faaliyetlerinde hızlı bir toparlanma yaşanmaya başladı. Böylece Nisan ve Mayıs ayı kayıpları önemli ölçüde telafi edildi.

Güven Endeksi’nde sınırlı artış yaşandı.

Faaliyetlerde görülen büyümeye rağmen Güven Endeksi, Temmuz ayında sınırlı ölçüde arttı. Bir önceki aya göre 0,55 puan artan emniyet seviyesi Haziran ayındaki hızlı toparlanmanın sonrasında temkinli bir eğilim içine girdi. Güven Endeksi’ndeki bu eğilim hem Covid-19 salgınına dair belirsizlikler hem de finansal kırılganlıklardan kaynaklandı.

Türkiye ekonomisine dair güven seviyesinde sınırlı bir artış görülürken, inşaat sektöründeki güvende sınırlı iyileşme yaşandı. İnşaat malzemeleri sanayisine güvende de sınırlı artış gerçekleşti. Yurtiçi pazarlarda emniyet temmuz ayında sınırlı ölçüde arttı. En yüksek artış ise ihracat pazarlarına olan güvende yaşandı.

Beklentilerde temkinli döneme girildi.

Türkiye ekonomisine dair beklentilerde sınırlı bir düşüş yaşandı. Önümüzdeki üç aya dair alınan yurtiçi siparişlerde artış yavaşlarken alınan ihracat siparişleri Temmuz ayında önemli ölçüde arttı. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi de Temmuz ayında güçlü ölçüde yükseldi. Beklentilerde esas belirleyici Covid-19 salgınının yanı sıra mevcut faaliyetlerdeki iyileşme oldu.Covid-19 salgınını nedeniyle beklentiler durağanlaştı ve bundan sonraki sürecin de Covid-19 salgınının seyrine ve faaliyetlerine bağlı kalacağı görüldü.

Sert daralmanın sonrasında genele yayılan iyileşme gerçekleşti.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nde üç ay boyunca yaşanan sert daralma sonrasında Haziran ve Temmuz aylarında genele yayılan bir iyileşme görüldü. Bununla beraber emniyet ve beklentilerdeki temkinli toparlanma hızı Covid-19 tedirginliğinin ve finansal kırılganlığa dair endişelerin korunduğunu gösterdi.

Ne düşünüyorsunuz?

142 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Toroslar'da 3’ncü Etap İmar Planı Onaylandı voorgo.com

Toroslar’da 3’ncü Etap İmar Planı Onaylandı !

Sektor-Yeniden-Durgunluga-Girme-Egiliminde-voorgo-com

Sektör Yeniden Durgunluğa Girme Eğiliminde !