in

İnşaat Malzemelerinde Yerli Üretim

İnşaat maliyetlerini düşürecek, konut fiyatlarını etkileyecek !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çözüm için harekete geçti. İnşaat sektöründeki tüm ürünlerin Türkiye’ de üretiminin sağlanması için çalışmalar başladı. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yerli malzeme üretiminden otopark problemine, kentsel dönüşümden sosyal konut projelerine kadar bakanlığın gündemindeki projelere dair bilgiler paylaştı.

Pandemi sürecinde yerli üretimin öneminin bir kez daha anlaşıldığını dile getiren Kurum, “Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut GYO ithal edilen tüm ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayacak yatırımlar yapacak. Ülkemizde A’ dan Z’ ye her malzeme üretilecek” dedi. Sektör temsilcilerine göre yerli üretimle beraber inşaatta maliyetler yüzde 15-20 düşecek, bu da konut fiyatlarını etkileyecek.

İnşaat malzemelerinde yüzde 100 yerli üretim için çalışmalara başladıklarına dikkat çeken Kurum, “Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut GYO, ithal edilen tüm ürünlerin Türkiye’ de üretilmesini sağlayacak yatırımlar yapacak” dedi.

Yürüyen merpen, asansör gibi çoğunlukla ithal edilen inşaat malzemelerinin yerli olması için çalışmalar yapılacağını dile getiren Kurum, “Pandemi süreci de bunun ne kadar önemli olduğunu öğretti” dedi. Sektör temsilcilerine göre inşaat malzemelerinin yerli üretimi yüzde 15-20 oranında maliyet ayrıcalığı sunacak, bu da orta ve uzun vadede satış fiyatlarını etkileyecek.”

KONUTTA BES MODELİ

Bakan Kurum, Emlak Katılım’ ın herkesin ev sahibi olabilmesi için yeni modeller üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu çalışmalardan birinin de Yapı Tasarruf Sandığı olduğunu dile getiren Bakan Kurum, tasarruf sandığı ile yurttaşın birikimlerini Bireysel Emeklilik Sistemi’ nde (BES) olduğu gibi yapabileceğini, bunun ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Vatandaşın ucuz eve sahip olabilmesi için TOKİ’ nin de satış sürecini sürdüreceklerine dikkat çeken Kurum, “5 milyon yurttaşımızın güvenilir ve sağlıklı evlerde oturmasını sağladık. 1 milyonuncu evimizin anahtar teslimini Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapacağız” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

57 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ali Ağaoğlu 4 Bin Kişilik Cami Yaptırdı

İlk Defa Ev Sahibi Olacaklara Faizsiz Devlet Desteği !