in

İnşaat Sektöründe İstihdam Artıyor

Sektörde faaliyet gösteren firmalar eleman arayışına başladılar.

İnşaat sektöründe ertelenmiş taleplerin karşılanması için önemli gelişmeler yaşanıyor. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar eleman arayışına başladılar.

Türkiye ekonomisinde inşaat sektörü çok büyük bir öneme sahip. Hem istihdama büyük bir katkı sunması, hem de 250 alt sektörü etkilemesi açısından inşaat sektörünün gelişimi, ekonominin gelişimi anlamına geliyor. Sektörden gelen bilgilere göre ertelenmiş talepleri karşılamak için başlayacak olan projelerde büyük bir eleman açığı ortaya çıkacak.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM ARTIYOR

Pandemi etkisini gün geçtikçe atmak için çaba gösteren inşaat sektöründe yaşanan gelişim, istihdam rakamlarına yansıdı. Türkiye’de ücretli çalışan sayısı Ağustos 2021’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 oranında arttı. İnşaat sektöründeki artış ise bu oranın 3 puan üzerinde gerçekleşti. Yıllık bazda inşaat sektöründe ücretli çalışan sayısı yüzde 12,5 arttı. Bu artış sanayi sektöründe yüzde 9,4, ticaret ve hizmet sektöründe ise yüzde 8,8 arttı.

İNŞAATLARIN BAŞLAMASI İSTİHDAMI ETKİLEDİ

İnşaat sektöründe yaşanan bu gelişmeyle ilgili olarak BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş bir açıklama yaparak, “Pandemi sürecinde aşılamanın hızlanmasıyla inşaat sektörü de büyük bir hareketliliğe kavuştu. Koronavirüs salgını başladığında ve yasaklar devreye girdiğinde alınan ruhsatlar bugün hayata geçmeye başladı. İnşaatların başlaması istihdamı da son derece olumlu etkiledi.” dedi.

4 PROJEDE 400 KİŞİ ÇALIŞIYOR

BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş kendi projeleri ile ilgili bilgi vererek, “Şirket olarak bizim 4 ayrı projemiz devam ediyor. Teknik ekipte 80 kişi çalışıyor. Şantiyelerimizde toplam çalışan sayısı 400’ü geçiyor. Çoğu müteahhit artık projeleri gerçekleştirmek için çalışmaya başladı. İnşaatlar başlayınca istihdama da etkisi oluyor.” şeklinde konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ELEMAN ARAYIŞI BAŞLAYACAK

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise açıklamasında, “İnşaat sektörü olarak çok zorlu bir süreçten geçtik. Pandeminin hafiflemesi ile bekleyen ruhsatlar müteahhitler tarafından hayata geçirilmeye başlandı. Şantiyeler çalışmaya ve inşaatlar yükselmeye devam ediyor. Sektör olarak elimizdeki projeleri hızlı bir şekilde ruhsat haline dönüşmesine gayret gösteriyoruz. Bir inşaatın başlaması demek 2-3 bin kişinin istihdam edilmesi demek.” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

96 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlakçıyı Başarıya Götüren 3 Adım

Emlak Beyan Değerlerinde Online Döneme Geçiş 2023’e Kadar Tamamlanacak