in ,

İnşaat Sektöründe Yapı Bilgi Modellemesi Nedir ?

BIM (Building Information Modelling) yani Yapı Bilgi Modellemesi, Dijital dönüşüm sürecinin en önemli teknolojik örneklerinden biri.

İnşaat Sektöründe Yapı Bilgi Modellemesi Nedir voorgo.com

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD)’ın ev sahipliğinde bir araya gelen mimar, mühendis, müteahhit, teknik müşavir, programcı, danışman, akademisyen ve inşaat malzemesi sanayisi temsilcilerinden oluşan proje ortakları; yapı endüstrisinde sayısal dönüşümün öncüsü ‘buildingSMART Türkiye’nin kuruluş sürecine start verdi.

BIM (Building Information Modelling) yani Yapı Bilgi Modellemesi, Dijital dönüşüm sürecinin en önemli teknolojik örneklerinden biri.
Bir yapının yaşam dönemi boyunca gerekli dizayn ve proje verisinin dijital formatta yönetilmesini sağlayarak, yapı için adeta bir bilgi bankası niteliği taşıyor. Gelişmiş ülkelerde yatay entegrasyonun en hoş örneklerinden biri olan BIM, nihai müşteriden üreticiye kadar bütün paydaşların ortak aklının buluştuğu; enerjiden atık yönetimine, kaynak kullanımından kullanıcı ilişkilerine kadar bütün sürecin bir bütün olarak ele alındığı bütünleşik bir yapı dizayn yaklaşımı. Dijitalleşmeden Endüstri 4.0’a, AR-GE’den inovasyona bütün ihtiyaçların ve çözümlerin cevaplarını bulduğu bir platform.

Ne düşünüyorsunuz?

333 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Fay Hattından Geçen Binalar Taşınacak voorgo.com

Fay Hattından Geçen Binalar Taşınacak !

Türkiye'den Ev Almak İsteyenlere Yol Gösterecek voorgo.com

Türkiye’den Ev Almak İsteyenlere Yol Gösterecek !