in

İnşaat Sektörüne Kötü Haber ! Çin’de Demir Cevheri Fiyatları Yükseldi

Asya piyasasında dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Çin’de limanlardaki stokların düşmesi ile demir cevheri fiyatları tekrar yükselişe geçti !

Demir fiyatları dalgalı olarak seyretmeye devam ederken Çin tarafından yapılan müdahaleler sonucunda demir cevherinin fiyatında bir miktar geri çekilme yaşamıştı. Demir fiyatları için indirim beklentisi oluşurken ne yazık ki Çin cephesinden bu sefer kötü haber geldi.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan ve demir fiyatlarına yön veren ülke olarak kabul edilen Çin’de limanlarda bulunan stokların hızla aşağı yönlü hareket etmesi ile demir cevheri fiyatları tekrar yükseldi. Pandemi sonrası artan talebi karşılamakta zorlanan Çin’de yaşanan bu olumsuz gelişme demir fiyatlarına da zam olarak yansıdı.

ANKARA, İZMİR İSTANBUL DEMİR FİYATLARI NE KADAR, DEMİRİN TON FİYATI KAÇ TL ?

Eylül teslimatlı demir cevheri vadeli kontrat fiyatı 21 Haziran 2021 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve ton başına 3.2 oranında yükseldi. Aynı zamanda Dalian emtia borsasında en yoğun işlem gören kontrat olan demir cevheri fiyatı yaşanan yükselişin etkisi ile 1,209.50 yuana yani 187.13 dolar seviyesine ulaştı.

Singapur borsasında ise en aktif işlem gören kontrat olan Temmuz teslimli demir cevheri vadeli kontratı fiyatı da yüzde 1.1 oranındaki artışın sonrasında 213,85 dolar seviyesini görerek 15 Haziran tarihinden bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Ankara’da 8’lik inşaat demiri fiyatı 7 bin 340 lira üzerinden işlem görürken İstanbul’da 7 bin 450 lira ve İzmir’de ise 7 bin 275 lira olarak gerçekleşti. Yükselen fiyatlar sebebi ile iç piyasada demir talepleri yavaşlarken iç piyasada sektör yatay bir dönemden geçiyor. Özellikle de kamu müteahhitleri artık iş yapamaz hale geldiklerini dile getirirken fiyat farkı kararnamesi taleplerini dile getirmeye devam ediyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Karaburun Halkının Beklediği Müjdeli Haber Ankara’dan Geldi

Adnan Oktar’ın Mal Varlığı Satışa Çıkarıldı !