in , ,

İnşaat Şirketleri Konuttan Çıkmaya Başladılar

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, yaşanan tüm bu gelişmeleri değerlendirdi.

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Türkiye’de inşaat ve emlak sektörünün mecburi değişime gittiğini ifade etti. Kurdaki artışlar ve yüksek faiz oranları sebebiyle yeni konut projeleri yerine alternatif olarak organize sanayi bölgesi inşaatına yönelmelerin başlandığını açıklayan Hamit Demir sektördeki sorunları dile getirdi.

Türkiye’de bir süredir yeterince konut projesine başlanılamadığı sektör içerisinde sık sık dile getiriliyordu. Yükselen faizler, artan inşaat maliyetleri ve yükselen kur inşaat sektörüne büyük darbe indirdi. Sektörde meydana gelen bu gelişmeler büyük bir değişimin de fitilini ateşledi. Konut imal eden büyük şirketler artık konut üretimlerini durdurdular. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, yaşanan tüm bu gelişmeleri değerlendirdi.

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARI YÜZDE 100 ARTTI

Hamit Demir, inşaat maliyetlerinin artışına dikkat çekti. “İnşaat maliyetlerindeki artışlar herkesçe artık biliniyor. Ancak yüzde 30’lu rakamlar esasında gerçekçi değil. Demir ve çimento fiyatları son 1 yıl içerisinde yüzde 100 zamlandı. Sektördeki iştah tamamiyle durdu diyebiliriz. Bu yıl alınan inşaat ruhsatları sayısında bunu net bir şekilde görebiliyoruz. 2014, 2015 ve 2017 yıllarına göre 10’da 1 oranında ruhsat alınmış. Kurdaki artış ve yüksek faiz ister istemez inşaat maliyetlerini arttırdı. İnşaat şirketleri de doğal olarak yeni konut projesine başlarken on defa düşünmek zorunda kalıyorlar.” dedi.

Şirketlerin konuttan çıkmaya başladıklarını belirten Hamit Demir, “Şirket olarak Çorlu’da ekolojik bir organize sanayi bölgesi inşa etmeye başladık. Konuttan çıkma yönünde bir karar aldık. İmalat yapan ve İstanbul’da yer bulamayan kişiler için projeler yapmaya başladık. Konut artık çok sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bu maliyetlerle hem satıcı hem de alıcı tarafından avantaj sağlayacak konut projeleri üretmek çok güç.” şeklinde konuştu.

Konut gayrimenkul geliştiricilerin zor bir durumda olduklarını belirten Hamit Demir, “Konut kredisi faiz oranları sektörde çok cazip olmaktan çıktı. Bu şartlarda konut stoklarının erimesini sağlamak zor. Esasında yeni ev için arz ve talep dengesinde bir çekince var. Konut projelerine ihtiyaç var mı sorusu sorgulanmaya başlandı. Ancak maliyetler ve kredilerde bir düzelme oluşur ise o şartlarda değerlendirme yapmak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

111 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Danışmanı Ne İş Yapar ?

İsrail’in Saldırılarında 1800 Konut Zarar Gördü