in ,

İsrail’in Saldırılarında 1800 Konut Zarar Gördü

Gazze’deki İskan ve Bayındırlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 1800 konutun tamamiyle zarar gördüğünü açıkladı.

İskan ve Bayındırlık Bakan Vekili Naci Serhan, Gazze şehrinde düzenlediği basın açıklamasında, İsrail’in abluka altındaki bölgeye yönelik saldırılarının sebep olduğu zarara dair değerlendirmelerde bulundu.

İsrail gazetesi: Güvenlik Kabinesi Gazze’de ateşkesi görüşmek için toplanacak.
AK Parti milletvekillerinden Meclis’te Filistin’e destek açıklaması: Filistin’i yalnız bırakmamız olası değil.
BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonucu en az 75 bin Filistinli yerinden edildi.

“Saldırılarda tamamiyle yıkılan ev sayısı 1800’e ulaştı.” diyen Serhan, 16 bin 800 konutun ise kısmen hasar görmüş olduğunu açıkladı.

Serhan, 50 bini sığınma merkezlerinde, 70 bini ise yakınlarının yanında olmak suretiyle 120 binden çok vatandaşın evlerinden çıkmak zorunda kaldığı İsrail saldırılarının şartları çok ağır insani duruma yol açtığını aktardı.

Saldırılarda, yüksek katlı 5 büyük kulenin tamamiyle yıkıldığını kaydeden Serhan, kamuya ve devlete ait 74 yapının da zarar gördüğü bilgisini paylaştı.

Serhan, bunun dışında 3 caminin tamamiyle yıkıldığını, yaklaşık 40 cami ile 1 kilisenin de hafif hasar gördüğünü ifade etti.

“Sektörün iyileştirilmesi için 350 milyon dolara ihtiyaç var”

Hasarlı binaların yıkılması ve izolasyonunun yaklaşık 150 milyon dolarlık zarara neden olduğuna işaret eden Serhan, bunun bir ön tahmin olduğu için söz konusu rakamın artabileceğini kaydetti.

Serhan, son İsrail saldırıları ve öncekiler de dahil olmak suretiyle bölgede ağır hasara ve kayıplara uğrayan konut sektörünü iyileştirmek için 350 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Vekili, Arap ve Müslüman ümmete; kurumlara ve bağışçılara Gazze’deki tekrar yapılanma uygulamalarını ve planlarını programa başlamak için acilen desteklerine ihtiyaç duyulduğu çağrısında bulundu.

Gazze’de 46 okul zarar gördü.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı ise İsrail’in 11 gündür devam eden saldırılarında, Gazze Şeridi’nde devlete ait 46 okulun zarar gördüğünü açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, saldırılarda bunun dışında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) bazı okullar ile iki idari binanın da hasar aldığı kaydedildi.

Bu durumun Gazze’deki eğitim alanına yeni yükler ekleyeceği belirtilen açıklamada, Eğitim Bakanı Mervan Avarteni, söz konusu saldırıları kınadı.

Filistinli Bakan, eğitimi destekleyen; okulların altyapısına katkıda bulunan ve finanse eden kurum ve kuruluşları bu suçlara karşı sağlam bir duruş sergilemeye çağırdı.

Saldırıların, Gazze’de tarım sektörüne verdiği zarar 27 milyon dolara çıktı. Filistin Tarım Bakanlığı da İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tarım sektörüne verdiği zararın bilançosunun 27 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

Saldırıların 10 Mayıs’tan bu yana devam etmesi neticesinde tarım sektöründeki bitkisel ve hayvansal zararın gün geçtikçe katlanarak arttığı ifade edildi.

Büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin, süt ürünlerini üretmedikleri ve pazarlayamadıkları için yaklaşık 30 bin litre sütün heba olduğu kaydedildi.

İsrail’in direkt olarak ve kasıtlı bombardımanlarının mahalli bir yem fabrikası ile deposunun tamamiyle yıkılmasına yol açtığı bilgisi paylaşıldı.

Geçiş noktalarının kapatılması sebebiyle de sebze ve balık ihracatının etkilendiği, günlük yarım milyon doları aşan zarara neden olduğu belirtildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 65’i çocuk, 39’u kadın olmak suretiyle 230 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının ise 1710’a ulaştığını bildirmişti.

Ne düşünüyorsunuz?

129 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Şirketleri Konuttan Çıkmaya Başladılar

Kayseri’de Yeni Bir OSB Kurulacak !