in

İstanbul Fatih, Beşiktaş, Bahçelievler, Avcılar’da Satılık Kamu Konutları

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan İstanbul’da bazı kamu konutları Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı.

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından bir ilan yayımlanarak İstanbul’da bazı kamu konutlarının satışa çıkarıldığı duyuruldu. Bu kamu konutlarını satın almak isteyenlerin hangi süreçleri takip edecekleri detaylı bir şekilde açıklandı.

İHALELER 4-5 KASIM’DA AÇIK TEKLİF USULÜYLE YAPILACAK

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan kamu konutları için satış ihaleleri 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre Açık Teklif Usulü ile yapılacak. İhalelerin 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirileceği bildirildi. İhale yerinin ise İstanbul Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, Ankara Caddesi Hükümet Konağı Sokak no: 11 Kat: 1 Cağaloğlu Fatih İstanbul olduğu ifade edildi.

26 ADET KAMU KONUTU SATILACAK !

Yayımlanan ilana göre İstanbul’da Bakırköy, Fatih, Beşiktaş, Bahçelievler ve Avcılar ilçelerinde toplam 26 adet kamu konutu ihale yoluyla satılacak. Bu kamu konutlarının satışlarına dair ihale bilgileri de açıklandı. Çeşitli büyüklüklerde olan bu kamu konutları için tahmini bedeller de ilan edildi.

278 BİN TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLAR

Kamu konutu satış ihalesi duyurusuna göre İstanbul’un farklı ilçelerinde satışa çıkarılan kamu konutlarının en küçüğünün 70 metrekare ve en büyüğünün de 123 metrekare olduğu bildirildi. Bu kamu konutları için belirlenen tahmini satış bedellerinin en düşüğünün 278.250 TL’den başladığı ve 1 Milyon 32 Bin TL’ye kadar yükseldiği açıklandı. İhalelere katılarak kamu konutlarını satın almak isteyenlerin belirlenen tahmini satış bedellerinin yüzde 10’luk kısmına karşılık gelen geçici teminat bedelini ödemeleri gerektiği ifade edildi.

TAKSİTLE ÖDEME FIRSATI !

İstanbul’da ihale ile satışı gerçekleştirilecek olan kamu konutlarını almaya hak kazananların ne şekilde ödeme yapabilecekleri de açıklandı. Buna göre vatandaşlar bu kamu konutlarının ihale bedellerini peşin olarak ödeyebilecekleri gibi taksitli ödeme de gerçekleştirebilecekler. Vatandaşlar konutların satış fiyatlarının yüzde 25’ini peşin olarak ödedikten sonra kalan kısmını iki yılda eşit taksitlerle ve üçer aylık dilimler halinde kanuni faizi ile ödeyebilecekler.

5 YIL EMLAK VERGİSİ ÖDENMEYECEK

Satışı yapılacak olan kamu konutları için 5 yıl süre ile Emlak Vergisi ödenmeyecek. Ayrıca satışı yapılan kamu konutları KDV’den, satış ve devir işlemleri esnasında düzenlenen vergi, resim ve harçtan müstesna olacaklar.

Ne düşünüyorsunuz?

148 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kiracı Ölürse Kira Sözleşmesi Sona Erer Mi ?

Kiracı Kira Sözleşmesini Kaybederse Ne Olur ?