in , ,

İstanbul Finans Merkezi Aralık Ayında Tamamlanacak !

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Finans Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu.

İstanbul Finans Merkezi inşaatında incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat ilerleme seviyesinin yüzde 60 olduğunu, Aralık ayında da tamamlanacağını dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ümraniye’de yapımı devam eden İstanbul Finans Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Ülkemizin finans geleceği için İstanbul’da oldukça önemli bir proje yürütüyoruz. Yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alanda, 2.5 milyon metrekare inşaat alanına sahip bölgede inşaatımız hızla devam ediyor. Şu an burada fiili olarak 7 bin 500 arkadaşımız çalışıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz, İller Bankası Genel Müdürlüğümüz, TOKİ, Varlık Fonumuz hep beraber gece gündüz çalışıyoruz.

İnşaatta ilerleme seviyesinin yüzde 60 olduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Finansal piyasalarımızın daha rekabetçi bir piyasaya kavuşması için, finansal derinliğimizin arttırılması ve ülkemizin finansal anlamda burada inşaatımız hızla sürüyor. İnşallah 2021 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla finans merkezi inşaatını tamamlamış olacağız. İstanbul’umuza, ülkemize, bütün Orta Doğu’ya, dünyamıza kazandırmış olacağız ve burada eminiz ki hem bölgemiz hem de ülkemizin geleceği adına finans merkezi çok önem arz ediyor. Burada yapılacak projede 1 kilometre yürüyüş yolu içerisinde sosyal donatıların olacağı ve finans merkezi çalışanlarının birçok ihtiyacını gidereceği belki dünyada tek diyebileceğimiz bir finans merkezinin çalışmalarını büyük bir gayretle gerçekleştiriyoruz. Pandemi dönemine rağmen ekiplerimiz ara vermeden hızlı bir şekilde çalışmalarını yürütmekteler” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA 117 BİN KONUT DÖNÜŞÜYOR

Kentsel dönüşüm hedefleri hakkında bilgi veren Kurum, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde her yıl 300 bin, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümü için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Şu an İstanbul’da fiilen 117 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Hemen hemen her ilçede kentsel dönüşüm projemiz var. Biz bakanlık olarak vatandaşlarımıza bu noktada birçok yardımı yapıyoruz. Taşınma, kamulaştırma, kira yardımı… El birliği içerisinde yürütmek zorundayız. Hep söylüyoruz. Kentsel dönüşüm siyaset üstü bir meseledir. Burada mahalli yönetimlerimiz, büyükşehir belediyemiz, bakanlık olarak biz inşallah kararlı bir biçimde süreci yöneteceğiz” ifadelerini kullandı. Fikirtepe projesi hakkında soru üzerine ise Kurum, “Fikirtepe Projesine dair yeni tasarımlarımız sona erdi. Söz verdiğimiz gibi, 3 sene içinde etaplar halinde yaklaşık 10 bin konutu hayata geçireceğiz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

244 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Milyarderlere Ev Sahipliği Yapan Amerika’nın Beverly Hills Kenti, Yeni Bir İlan İle Dünyada Gündem Oldu !

6 Ayrı Kategoride Ödül Dağıtılacak !