in

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Binasının Bulunduğu Alan İhaleye Çıkarıldı !

500 Milyonluk Projeden 3 Kat Gelir Sağlanacak

İstanbul Beşiktaş’taki arsa için gelir paylaşım modeliyle ihale yapıldı.

Binanın riskli yapı olması sebebiyle yıkılarak yerine yeni projelerin yapılacağı ihalede 26 firma yarıştı. İhale sonucu bedel 490 Milyon lira. Ancak firma, 490 Milyon liralık proje yapıp, arsa sahibi Emlak Konut’a 245 Milyon lira ödeyecek.

Arsa için 26 inşaat firması yarıştı. Önceki gün son oturumu gerçekleşen ihalede en yüksek teklifi Gökyol Taahhüt Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi verdi. Firma, Dikilitaş’taki 3 bin 357 metrekare arsa için proje toplam geliri olarak 490 Milyon lira, Emlak Konut GYO‘ ya arsa payı olarak yüzde 50’ye denk gelen 245 Milyon lira taahhüt etti.

Bakanlık binası boşaltıldı.

Konumu ile önem arz eden bu alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü binası bulunuyordu. 1970’lerin sonunda yapılan bina İstanbul’da Eylül 2019′ da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra hasar gördüğü için boşaltılmıştı. Şimdi Barbaros Bulvarı’na cepheli bu arsada yeni bir proje yapılacak. İhale ilanında bulunan bilgilere göre ticari imarlı arsada emsal 2, emsale temel inşaat alanı da 6 bin 714 metrekare olarak belirlendi.

3 kat fazla gelir sağlanacak.

Daha önce yapılan değerleme çalışmasına göre ihaleye esas taşınmazın asgari bedeli KDV dahil ortalama 80 Milyon lira. Bu durumda arsa, 3 kat daha fazla bir bedelle ihale edilmiş oldu. Taşınmaz, tek mülkiyet yapısı, merkezi konumu, ulaşım akslarına cephesinin olması ve prestijli konumu ile avantaj sağlıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

59 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kütahya Milli Emlak Müdürlüğü’nden 3380 Metrekare Arsa Satışı

Denizli’nin Sanayi Ve Turizm Atağı