in

İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Bakanı’nın 2021 Öngörüleri

Nazmi Durbakayım, 2020 yılındaki gelişmeleri değerlendirdi ve 2021 yılına dair beklentilerini açıkladı !

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün zor bir yıl geçirdiğini belirterek arz sayısındaki düşüşe dikkat çekti. Son iki yılda yeni proje müracaatlarının yüzde 75 düştüğüne işaret eden Durbakayım, konut fiyatlarına 2021 yılında zam gelmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

İNDER Başkanı’nın 2020 değerlendirmesi ve 2021 yılı ile ilgili beklentileri ;

DEPREM ETKİSİ YARATTI

Büyük umutlarla girdiğimiz 2020 yılı hayal kırıklığı yaşattı. Pandemi ile ortaya çıkan ekonomik durgunluk, sektörde tam anlamıyla deprem etkisi yarattı. Özellikle devam eden projelerde bu depremin etkileri daha çok yaşanıyor. Ancak asıl faaliyetleri inşaat olup bu sektör için taşın altına yalnızca elini değil vücudunu koyan çeşitli büyüklüklerdeki İNDER üyesi firmalar sağlam zeminlere inşa ettikleri sağlam binalar gibi bu deprem karşısında direnmektedirler.

EVLERİMİZİN AYNI ZAMANDA İŞ YERİMİZ OLABİLECEĞİNİ GÖRDÜK

Pandemi dönemi her salgının geçtiği gibi nihayetinde geçecek, yalnız giderken verdiği zararların yanısıra bir takım kazanımları da bırakacak. Sektörümüzün kazanımlarını da sıralamak gerek görülürse; Öncelikle konut planlarında gereksiz alan olarak görülen balkonların yaşam kaynağı olduğunu, evlerimizin aynı zamanda iş yerimiz olabileceğini gördük. Bundan sonra bizler yeni projelerimizde böyle günleri de göz önüne alarak planlar yapacağız. Sosyokültürel tesislerde ara mesafeleri biraz açmayı, daha sağlıklı yaşayabilmek için doğaya daha özenle yaklaşmayı, gibi bu günlerin bizi mecbur ettiğinin farkındayız. Fakat sözün özü şu ki; sektörümüz son yıllardaki 1994, 2001, 2008 krizlerinden sonra nasıl kuvvetli çıktı ise bu krizden de güçlenerek çıkacaktır. Tüm sektör adına bunu inançla söylüyorum.

ASIL BÜYÜK KRİZİN FARKINA VARAMADIK

Son 3-4 yıllık konut satış rakamları sarmaşık gibi hepimizi büyüledi. 2017 yılında gerçekleşen 1,4 milyon adetlik rekor satış bayram havası yaşattı. Takip eden yıllarda yine rekor seviyede konut satışları gerçekleşti. -Yıkılmadık ayaktayız- derken, asıl büyük krizin farkına varmadık. Aynı dönemde yani 2017’den sonra alınan ruhsat sayısı diğer bir ifade ile hayata geçen projelerin büyüklüğü; her yıl bir önceki yıla göre yüzde 50 azaldı.

SEKTÖRE AKTARILAN SERMAYE KISITLI

2017’de 1,4 milyon m²’ lik ruhsat 2018′ de % 48 azalarak 667 bin m²’ ye 2019’da ise yine %50 azalarak 324 bin m²’ ye geriledi. İki yıl içinde ruhsat alınan proje büyüklüğü yani yeni proje miktarı aşağı yukarı yüzde 75 azaldı. Biz ise halen satılan konut sayısına takılıp kalıyoruz. Kaldı ki; gerçekleşen konut satışlarının %60′ tan çok fazlası ikinci el konut olduğu göz önüne alınırsa, son 2 yılda gerçekleşen satışlardan sektöre aktarılan sermayenin de kısıtlı olduğunu anlayabiliriz.

SEKTÖR YİNE KISITLI BİR PAY ALACAK

2020 sonunda aşağı yukarı 1,4 milyon adetlik konut satışını geçme olasılığımız fazla (2020’nin ilk 11 ayında 1 milyon 393 bin adet konut satıldı). Büyük olasılıkla bu pandemi döneminde yeni bir satış rekoru kırılabilir. Ancak altını bir daha çizmek istiyorum. Gerçekleşen bu satışların çoğu ikinci el ev olup, sektörümüz satışlardan elde edilecek sermayeden yine kısıtlı bir pay alacaktır.

METREKARE BİRİM FİYATLARI ARTACAK

Yeni proje üretimi olmadığı için sektör daha da zayıflayacaktır. Türkiye ekonomisine sağladığı istihdam ve vergi gibi katma değerleri azalacaktır. Diğer taraftan sektördeki bu sürecin devamında enflasyonist bir baskı oluşacaktır. Gerek 1. El gerekse 2. El satışlar devam ederken arzın yani konut üretiminin azalması, metrekare birim fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Azalan arzın fiyatları yükseleceğini de unutmamak gerekir.

ZAMLARI YANSITMAK DURUMUNDAYIZ

Son üç yılda, sektörde gün geçtikçe arz oldukça azaldı. Söz konusu projelerin hepsi eski maliyetlerle yapıldığı için fiyatları fazla artmadı. Bizler zam yapmadık, dayandık, eski fiyatlarla satmaya çalıştık, artık o devir geçti, zira eski mal kalmadı, yeni imalatlar yeni rakamlarla oluşuyor. Elimizde olmadan bu zamları yansıtmak ya da işi bırakmak durumundayız.

Ancak bugüne kadar ulaşılan metrekare fiyatlarına, büyük ölçüde artan hammadde maliyetleri tam anlamıyla yansıtmadık.

HAM MADDE SORUNU

Yılın son döneminde hızını artıran maliyet artışı, altını çizdiğimiz bu durumun vahametini daha fazla gözler önüne sermektedir. Bizler bu fedakarlıkları yaparken demir tüccarlarının demir fiyatlarını 6 ayda döviz bazında %50 artışının da yorumunu sizlere bırakıyorum. Haziran ayı başında USD kuru 6,74 iken demirin ton fiyatı 3.360 TL (498 $), bu gün USD kuru 7,7 iken demirin ton fiyatı 5.780 TL/ton (750 $)

KONUT FİYATLARI EL YAKACAK

Yeni proje yapılmadığı sürece; hem arzın azalmasından kaynaklanan fiyat artışı hem de hammadde maliyetlerindeki artışın eklenmesiyle beraber konut fiyatları kısaca el yakacaktır. Bu kapsamda böylesine kötü bir tabloya bakarak 2021 yılı için öngörüde bulunmak çok zor olacak. 2021 için temennimiz; sektörümüzün içinde bulunduğu durumu iyi analiz yaparak ve tedbir alarak yeniden güçlenmesi yönündedir.

Ne düşünüyorsunuz?

211 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 Hedefleri

İstanbul Ticaret Odası’ndan Yatırım Çağrısı