in

İstanbul’a İki Yeni Raylı Sistem Geliyor

Bakan Karaismailoğlu açıkladı…

Megaşehir İstanbul’un önemli metro hattı projesi için tünel açma törenine katılan Bakan Karaismailoğlu, Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme-Sirkeci arasına iki yeni raylı sistem hattı için düğmeye bastı.

Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un metro projeleri hızla ilerlerken, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı şehir için 7/24 ulaşım projelerini yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda bazı yeni hatlar ile, mevcut hatlarda ilerlemeler ile ilgili Bakan Karaismailoğlu kritik açıklama yaptı.

İstanbul Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı projesi kapsamında 2 yeni tünel açma makinesinin (TBM) kazıya başlaması törenine katıldı. Törende İstanbul için önemli müjdeleri paylaşan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’da birbiri ardına hayata geçirilen dev projelerin şehri ve ülkeyi parlak bir geleceğe hazırladığının altını çizdi. Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’a, Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme-Sirkeci hatları olmak suretiyle iki raylı sistem hattı daha kazandıracaklarını söyledi. İstanbul’da yapımı hızla süren önemli metro projeleri ile ilgili açıklamalarda bulunan, gelinen son durumu paylaşan Bakan Karaismailoğlu, iki yeni raylı sistem hattı müjdesini verdi.

OLİMPİYATKÖY-HALKALI METROSUNA İLK KAZMA VURULDU

İstanbul Havalimanı ile Halkalı metrosu için çalışmalar bütün hızıyla sürerken, Bakan Karaismailoğlu’nun katılımıyla Olimpiyatköy-Halkalı arasında yapılacak metro kazısını resmen başlattı. Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattının Olimpiyatköy-Halkalı kesimindeki tünele ilk kazmayı vurduk. Başlanan kazı çalışmalarında toplam 11 bin 800 metre ilerleyerek yıl sonunda Halkalı istasyonuna ulaşılacak. Marmaray Halkalı istasyonu ile başlayan yüzde 55’lik ilerleme kaydettiğimiz 31,5 kilometrelik bu hatta Marmaray, Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Avnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve İstanbul Havalimanı istasyonları bulunuyor. Halkalı-havalimanı hattımız Halkalı istasyonundan Marmaray banliyo hattına, Olimpiyatköy ve Kayaşehir istasyonlarında Kayaşehir- Kirazlı-Otogar-Yenikapı metrosuna, havaalanından da İstanbul Havalimanı-Gayrettepe hattına bağlanacak. Böylece Gebze’den Halkalı’ya uzanan Marmaray hattının devamında Halkalı-İstanbul Havalimanı ve İstanbul Havalimanı-Gayrettepe hatları ile toplamda yaklaşık 146 kilometrelik, İstanbul’u çepeçevre saran bir raylı sistem hattı tamamlanacak.” dedi.

İSTANBUL İÇİN İKİ YENİ RAYLI SİSTEM

Bakan Karaismailoğlu, “Elbetteki megakentteki raylı sistem projelerimiz bunlarla sınırlı kalmayacak. 4,5 kilometrelik Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi ve 8,4 kilometrelik Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projesi’nde de planlama aşamasındayız. İstanbul’a 12,9 kilometrelik iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz.” şeklinde konuştu.

YAPILAN BÜTÜN PROJELER UZUN SOLUKLU

Yaptığımız tüm işler 2053, 2071’in planlandığı uzun soluklu stratejik bir ulaşım master planın birer parçası olduğunun önemini vurgulayan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul da bu planın önemli bir ögesidir. Bu nedenle İstanbullular müsterih olsunlar. Her zaman ve şartta, İstanbul’a ve İstanbullulara hizmet etmeye devam edeceğiz. Halkalı-İstanbul Havalimanı hızlı metro hattında 3 bin çalışanımız ve 6 TBM ile kazılan metromuza daha da hız veriyoruz. Hattımızın kazı çalışmalarına 2 TBM daha katılıyor. Kayaşehir-Olimpiyatköy istasyonundaki 2 adet tünel açma makinası kazı çalışmasını aynı anda başlatıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

161 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı’nda Tadilat Çalışmaları Başlıyor

TOKİ 115 Adet Konutu Satışa Çıkardı