in ,

İstanbul’a Yeni Bir Meydan İnşa Edilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi yeni projenin planını onaylandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi önemli bir projeye onay verdi. Haziran ayı toplantılarında İstanbul’un en yoğun lokasyonlarından birisi olan Beyoğlu Karaköy’e yeni bir meydan yapılmasına dair hazırlanan imar planları gündeme alındı.

İSTANBUL’A YENİ MEYDAN

İmar planı değişikliği teklifi ile görüşülmeye başlanan proje kapsamında İstanbul’un hem tarihi hem de yoğunluğu yüksek merkezlerinden birisi olan Karaköy’de kamusal alan ihtiyacını gidermek ve kentte denize erişilebilirliği arttırabilmek amacıyla yeni bir meydan düzenlemesine gidilmesine karar verildi. Bu doğrultuda Karaköy’de yeni bir meydan yapılacak.

Geçmiş dönemlerde Karaköy Rıhtımı yanında Karaköy Katlı Otoparkı inşa edilmişti. Bu otoparkın yıkılarak Karaköy İskelesi’nin yanında bulunan meydan ile birleştirilmesi ile ilgili proje belediye meclisi tarafından uygun bulundu. 2020 yılının Temmuz ayında bu hususta bir diğer karar verilmiş ve koruma kuruluna gönderilmişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü proje ile ilgili görüşünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne bildirdi.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü, Karaköy’de otoparkın yıkılarak yeni bir meydan teşkil edilmesine dair projeye bazı düzenlemeler yapılması kaydıyla onay verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen plan değişikliği de oy birliği ile kabul edildi.

7 BİN METREKARELİK YENİ MEYDAN PROJESİ İHALEYE ÇIKARILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan imar değişikliği ile şu anda Karaköy Katlı Otoparkının bulunduğu alan meydan olarak düzenlendi. Meydanın zeminaltı ise otopark olarak işlendi. Yapılacak olan düzenleme ile otopark açısından bir kayıp meydana gelmeyecek. Yaklaşık 7 bin metrekarelik yeni bir meydan İstanbulluların hizmetine sunulacak.

Karaköy’de yapılacak olan meydan düzenlemesi için önce proje hazırlanacak ve sonrasında da ihaleye çıkarılacak. İstanbul’un ilk çok katlı otoparkı olan Karaköy Katlı Otoparkı yıkılarak yerine meydan düzenlemesi yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

118 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kiracısı Olduğum Ev Satıldı Evden Çıkmak Zorunda Mıyım ?

1 Milyon Dolarlık Taşınmaz Alımı Yapmaları Gerekecek !