in , , ,

İstanbul’da Askeri Alanlara Millet Bahçesi Yapılacak !

TOKİ, İstanbul’da 3 askeri alanda Millet Bahçesi yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ tarafından İstanbul’da Esenler, Zeytinburnu ve Beşiktaş’taki 3 askeri alana “Millet Bahçesi” yapılacağını açıkladı.

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ tarafından İstanbul’da 3 askeri alanda Millet Bahçesi yapılacağını açıkladı. Bakan Kurum, söz konusu askeri alanların Esenler, Zeytinburnu ve Beşiktaş’ta olduğunu bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğu soru önergesinde, İstanbul ve Ankara başta olmak suretiyle Türkiye’nin herhangi bir yerinde Türk Silahlı Kuvvetleri adına oluşturulan hatıra ormanının imara açılıp açılmadığına dair bilgi talep etmişti.

Tanal, Bakan Kurum’a “İmara açılan TSK hatıra ormanına, Millet Bahçesi mi yapılacak ?” sorusunu yöneltmişti.

Tanal’ın önergesini yanıtlandıran Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Askeri Tesisler Genel Protokolü (ATGP) kapsamında; bedeli karşılığında TOKİ’ye devredilen taşınmazların, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli askeri amaçlar doğrultusunda kullanılmayan taşınmazlar olduğunu belirterek, “Bu taşınmazlar, Askeri Alan lejantına sahip taşınmazladır. Ormanlık alanların İdaremize devri söz konusu değildir. Ayrıca İdaremizce orman niteliğinde bulunan herhangi bir taşınmaz imara açılmamıştır” dedi.

İSTANBUL’DA 3 ASKERİ ALANDA MİLLET BAHÇESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Önergede hatıra ormanı olarak bahsi geçen askeri alanın yeri ile ilgili yeterli bilgi verilmemekle beraber TOKİ tarafından İstanbul’da 3 askeri alanda (İstanbul Esenler, Zeytinburnu ve Beşiktaş) Millet Bahçesi uygulaması hayata geçirilecektir. Zeytinburnu Millet Bahçesi’nin inşaatına başlanılmış olup, diğer 2 Millet Bahçesinin ise projelendirme çalışmaları devam etmektedir. Bu alanlarda bulunan mevcut ağaçlar korunacak olup, ayrıca ilave ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları yapılacaktır.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

131 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dekorasyonda Desenli Stil Yolculuğu

Oy Birliği İle Üçüncü Kez Başkan Seçildi