in

İstanbul’da Deprem Riski En Yüksek Olan İlçeler

İstanbul depreme hazır mı ?

İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü ve inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, 17 Ağustos depremi yıl dönümü sebebiyle önemli bir açıklama yaptı. Depremin üzerinden 22 sene geçmiş olduğu halde İstanbul’un beklenen depreme halen hazır olmadığını ifade etti.

Şu anda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına rağmen İstanbul’un yerinde saydığını söyleyen Prof. Altan depreme dayanıklı bina sayısının oldukça az olduğunu, bunun da olası bir deprem için büyük bir risk oluşturduğunu ifade etti.

Prof Altan konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında “Şu anda 75 bin binanın kentsel dönüşümle yenilendiğini görüyoruz. Kentsel dönüşümde yerimizde sayıyoruz, ivme kazandırmak lazım. Devletimiz süreci biraz hızlandırmalı, vatandaş ise binalarını yenilemeye gitmelidir. Büyük depremin üzerinden 22 yıl geçti, yapılarımız sağlam değil. Depreme karşı dayanıklı bina sayımız az” şeklinde konuştu.

BEKLENEN BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK ?

Depreme hazırlık için sürenin azaldığını söyleyen Prof. Altan “Çünkü 1999 depreminden sonra İstanbul’da 30 yıl içinde büyük deprem olma olasılığı yüzde 64’tür. Gölcük depreminin üzerinden 22 yıl geçti, 8 yıl kalmış. Deprem olmadan önce alacağımız en önemli önlem yapı güvenliğidir. İstanbul’un yapı stoku hala S.O.S. veriyor, çürük. Çünkü 2000 yılından önce yapılan binalar fazla ve o yapılarda insanlar yaşıyor” diyerek hem binalarda oturan kişilerin hem de devletin artık çok daha hızlı davranması gerektiğini ifade etti.

İSTANBUL’DA DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK OLAN İLÇELER

Beklenen büyük İstanbul depremi konusu ile ilgili da açıklamalarda bulunan Prof. Altan Büyükçekmece’den başlayarak bilhassa Avcılar, Küçükçekmece hattının deprem riskinin yüksek olduğunu belirtirken Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik hattının ise yapı stokunun eski olması sebebi ile riskli olduğunu dile getirdi.

Adalar ve Silivri altında geçen fay hattında kilitlenme olduğunu söyleyen Prof. Altan özellikle de bu bölgelerde yaşayan kişilerin mutlaka deprem riski karşısında bina testi yaptırmaları gerektiğini ifade etti. 2000 senesinden önce yapılan binaların riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Altan, bu binaların mutlaka yenilenmesi gerektiğini de dile getirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

147 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sancaktepe, Ümraniye, Kartal ve Tuzla’da Bulunan 49 Adet Gayrimenkul İhale İle Satılacak

Engelliler İçin Toki’den Daire Satışı