in

İstanbullu, Deprem ve Konut Mağduriyeti Konusunda Oldukça Karamsar

Vatandaşa sorulan sorular ve ortaya çıkan sonuçlar !

İstanbullu gerek deprem gerekse konut mağduriyeti konusu ile ilgili son derece karamsar kanaate sahip. İstanbullu vatandaşlar belediyelerin ve devletin bu konularda son derece yavaş hareket ettiği konusu ile ilgili hemfikir. Türkiye’nin en büyük kenti olan mega kent İstanbul’da yapılan ankette vatandaşlara depreme hazırlık, kentsel dönüşüm, konut mağduriyetleri gibi bazı sorular yöneltildi. İşte sorulan sorular ve ortaya çıkan sonuçlar !

İstanbul olası bir depreme hazırlıklı mı?

Ankete katılan yurttaşların yüzde 97 gibi büyük çoğunluğu depreme karşı yeterli bir hazırlığın olmadığı yönünde görüş bildirirken, yüzde 3’lük kesim hazırlıkların yeterli olduğu konusu ile ilgili görüş açıkladı.

Kentsel dönüşüm çalışmaları sizce yeterli mi ?

Katılımcılar bu soruya da yüzde 94 oranında yetersiz olarak görüş bildirirken, yüzde 6’lık kesim de çalışmalardan memnun olduğu yönünde görüş açıkladı.

Fikirtepe konut mağduriyeti 1 yıl içinde çözülür mü ?

Vatandaş, senelerdir yarım kalan projelerle mağdur olmaktan son derece rahatsız. Bölgede arsa fiyatları da yarı yarıya düştü. Ankete katılanların yüzde 91’lik bölümü problemin çözüleceğine inanmazken, yüzde 9’luk bölümü ise hızlıca çözüleceği yönünde olumlu görüş bildirdi.

Esenyurt’ta konut mağdurları haklarını alabilecek mi ?

Yine İstanbul’un kanayan yaralardan birisi de Esenyurt. Binlerce konut mağduru yaratan Esenyurt’ ta yarım kalmış veya tapusunu alıp evini alamamış binlerce insan var. 10 senedir giderilemeyen sıkıntılar uzunca bir süre devam edecek gibi. Bölge için sorulan son soruya, ankete katılanların yüzde 19’luk kısmı olumlu görüş bildirirken, yüzde 81’i olumsuz görüş açıkladı.

Sonuç olarak İstanbullu çalışmaların hızından hiç memnun değil. Daha hızlı ve çözüme odaklı çalışmalar beklediklerini söylüyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

126 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisinde Faiz Oranı Yüzde 1’in Altına Düştü !

İnternet Ortamında Yayımlanan Emlak Alım ve Satım İlanlarına Dair Yeni Şartlar