in ,

İstihdam, Kira ve Faiz Desteği Sağlanacak !

Ticaret Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iş birliği ile “İhtisas Serbest Bölgeleri Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, yeni nesil ihtisas serbest bölgelerinde yatırım yapacak firmalara nitelikli istihdam, kira ve faiz-kar payı gibi destekler verileceğini, bu bölgelerde bürokratik süreçlerin asgariye indirileceğini ifade etti.

Toplantıda konuşan Batur, Türkiye’nin katma değerli ve yüksek teknolojili hizmet ve mal ihracatının artırılması amacıyla bu yola çıktıklarını kaydederek, bu yolculuğun oldukça önemli adımlarından birisinin yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri olduğunu bildirdi.

Yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri modelinin katma değerli üretimin ihracatla desteklenmesi konusu ile ilgili önemli bir katkı sunacağını dile getiren Batur, “Bu modelin diğer oluşumlardan en farklı özelliği; tamamiyle katma değerli ve yüksek teknolojili üretim yapılacak, üretilen değerin yalnızca ülke için değil daha ziyade ihracat ağırlıklı olarak yönlendirilebilecek.” şeklinde konuştu.

Batur, bu serbest bölgelere gelecek dönemde ne tür yatırımların çekilebileceği ve bu oluşumların nasıl güçlendirilebileceği konusunun yalnızca bu bölgeler için değil bütün ülke adına oldukça önemli olduğunu anlattı.

Türkiye’nin serbest bölgelerde önemli bir tecrübeye sahip olduğunu vurgulayan ve bu tecrübeden bahseden Batur, serbest bölgelerde bulunan 18 sınırlı alanda 500’e yakını yabancı sermayeli olmak suretiyle 1.900’e yakın şirketin faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Bu firmaların 80 bin istihdam gerçekleştiğini, üretimin yüzde 62’sinin ihraç edildiğini dile getiren Batur, üretimin yüzde 85’ini ihraç etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Batur, 35 yılı aşkın süredir faal haldeki serbest bölgeler için sağlanan vergi kolaylığı ve teşviklerden, bürokrasinin azaltılmasından bahsederek, bu bölgelerde yabancılar tarafından yapılan yatırımın 2,5 milyar doları aştığını anlattı.

İHTİSAS SERBEST BÖLGELERİNDEKİ İŞLETMELERE MAAŞ VE KİRA DESTEĞİ

Gonca Yılmaz Batur, mevcut serbest bölge yapılanmasında bir ihtisaslaşma ve kümelenme odağını görmediklerini belirterek, dijitalleşme ve inovasyonu odağına koyan teknoloji şirketlerin evrensel anlamda öne çıktığını anlattı.

Batur, “Şu anda hayat bulmuş yeni modelimizin temelinde katma değerli ve yüksek teknolojili üretimin devlet yardımlarıyla ve ihracat hedefiyle artırılması yatıyor.” dedi.

Yeni serbest bölge modelinin sunmuş olduğu avantajlara değinen Batur, şu açıklama yaptı:

“İhtisas serbest bölgelerinde sektörel bazda oluşacak ve firmalarımızın bölgelerimize yatırım kararlarını etkileyecek temel ihtiyaçlarının desteklenmesi amacıyla birtakım mevcut serbest bölge desteklerinden farklı destekler devreye alındı. Kira, nitelikli istihdam, faiz-kar payı gibi destekler yeni mekanizmanın içerisinde bulunuyor. Mevcut serbest bölge desteklerine ek olarak firmalarımıza sunmuş olduğumuz destekler var. Bunlardan birisi; firmalarımızın istihdam ettikleri 10 nitelikli personelin her birisinin 15 bin dolara kadar olan brüt ücretinin yarısı devlet tarafından karşılanacak. Bu bölgelerde kiralanan arazi ve binalar için 75 bin dolara kadar kira harcamalarının yarısı karşılanacak.”

Batur, bu desteklerin 5 yıl süreyle verileceğini kaydederek, “Özellikle program ve bilişim sektöründe bilhassa ilk ivmeyi vermek, firmalarımızı ve girişimcilerimizi o noktada desteklemek bu kadar hızlı değişen dünyada bizi çok farklı yerlere taşıyabilir.” şeklinde konuştu.

YATIRIMCIYA FAİZ DESTEĞİ SUNULACAK

Ticaret Bakan Yardımcısı Batur, bu bölgelerin oluşturulması konusu ile ilgili de destek verileceğini belirterek, “İhtisas serbest bölgelerinin oluşturulmasında yatırım taahhüdü altına giren bölge kurucu işleticilerine de taahhütlerini kusursuz ve amaca uygun bir biçimde yerine getirmeleri kaydıyla 10 yıl süreyle sabit yatırım taahhütlerinin yarısına kadar kullanacakları kredi için faiz ve kar payı desteği sağlanacak.” açıklamasında bulundu.

Bu çalışmayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiklerini dile getiren Batur, bilhassa program ve teknoloji alanında yapılan yatırımların sigorta, faiz ve kar payı gibi beşinci bölge desteklerinden faydalanabileceğini vurguladı.

Batur, yeni nesil ihtisas serbest bölgelerini mümkün olduğunca çağın ihtiyaçları ve değişen değer zincirleriyle paralel olarak kurgulamaya gayret ettiklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Bu bölgelerin önümüzdeki dönemde yabancı ve yerli yatırımların artması noktasında elimizi güçlendireceğini düşünüyoruz. Nitelikli insan kaynağı yoğunlaşmasının daha ticarileşebilir fikri de beraberinde getirebileceğine inanıyoruz. Bu bölgeleri birer cazibe merkezi haline getirebilmek için mümkün olduğunca firmalarımızın ihtiyaç duyacağı bürokratik süreçleri asgariye indireceğiz. Bürokratik izin ve müracaat süreçleri bakanlığımız koordinasyonunda tek elden yürütülecek.”

İSTANBUL İHTİSAS SERBEST BÖLGESİ’NE 3 AYDA 30 FİRMA KABUL EDİLDİ

Gonca Yılmaz Batur, 2020’de fiili kurulumunu tamamladıkları İstanbul’daki ihtisas serbest bölgesine 2,5-3 aylık sürede program ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren 30 firmanın kabul edildiğini bildirdi.

İlk etapta İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’nde program ve bilişim alanında yatırım yapılacak firmalar için uygulanacak desteklerin gelecek dönemde diğer yüksek teknolojili ve katma değerli alanlarda da genişletmeyi planladıklarını anlatan Batur, desteklerin nanoteknolojiden biyoteknolojiye ve çok farklı alanlara genişleyebileceğini ifade etti.

Batur, bu ihtisas alanlarının İstanbul’dan sonra diğer yerlerde de açılacağını kaydederek, bakanlığa gelen teklifleri titizlikle değerlendirdiklerini, şu ana kadar çok güzel proje başvurularının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Ne düşünüyorsunuz?

198 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmir Deprem Konutlarının Temeli Yarın Atılacak !

Eriyen Kar Suları Fatih Köprüsü’nü Tehdit Ediyor