in ,

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan Mahallelere Yeni Bakış Açısı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cittaslow International Başkanlık Konseyi’nin online toplantısında konuşma yaptı.

Cittaslow Birliği’nin projelerinin ve aktivitelerinin değerlendirildiği Cittaslow International Başkanlık Konseyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Cittaslow Birliği Genel Başkan Yardımcısı Tunç Soyer’in katılımı ile yapıldı. Konseyde haziran ayında düzenlenecek Cittaslow Genel Kurulu ve Uluslararası Koordinasyon Komiteleri toplantılarının içerikleri, Cittaslow Bee (Arı) projesi, aday Kore ve Almanya’dan aday kentler ve Cittaslow Metropol projesi görüşüldü.

Mahallelere Yeni Bakış Açısı

Cittaslow International Başkanlık Konseyi’nin online toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İnsanların mutlu olacağı, işe gidebileceği, kültür aktivitelerine katılabileceği, alışveriş yapabileceği kendiliğinden yetebilen mahalleler oluşturmak istiyoruz” dedi.

Başkan Soyer online toplantıda yaptığı konuşmada küçük kentlerin pek çok açıdan daha cazip olmasına karşın istihdam gibi birçok nedenden dolayı insanların büyükşehirlerde yaşadığını ifade etti. Büyükşehirlerin hızlı bir yaşam için tasarlandığını, insanların ister istemez yaşam tempolarının hızlandığını dile getiren Tunç Soyer, şunları kaydetti:

“Büyükşehirlerde yaşayabilmek ve hayatta kalabilmek için hızlı olmak zorundasınız. Günümüzdeki şehirler işe gitmek için, alışveriş yapmak için, tiyatroya gitmek için, parka gitmek için büyük mesafeler gitmeniz gereken şekilde geliştirilmiş. İnsanlar çalışmak için, yaşamak için her gün büyük mesafeler kat etmek zorundalar. Bizim amacımız mahalleleri sakin şehirlere çevirmek. İnsanların mutlu olacağı, işe gidebileceği, kültür aktivitelerine katılabileceği, alışveriş yapabileceği kendiliğinden yetebilen mahalleler oluşturmak istiyoruz. Bir yandan tüm metropol alanında uygulanacak geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, yeşil alanlar ve kültür ve sanat faaliyetlerinin arttırılması gibi çalışmalar gerçekleştireceğiz bir yandan da mahallelerimizi daha yaşanabilir hale getireceğiz.”

Cittaslow Metropol Kriterleri Belirlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Cittaslow Uluslararası Birliği koordinasyonunda yürütülen Cittaslow Metropol projesi, 30 ülkede 272 küçük kente yayılan sakin şehir felsefesini İzmir’den başlayarak dünyadaki büyükşehirlere yaymayı amaçlıyor.

Cittaslow Metropol kavramının taslağının oluşturulması için dünyanın önde gelen şehircilik ve iyi yaşam kavramları araştırıldı. İzmir’de aralarında derneklerin, uzmanların, akademisyenlerin, sanatçı ve esnafın bulunduğu 60 paydaşla görüşmeler gerçekleştirildi. Büyükşehirlerde yaşam kalitesini iyileştirme yollarının incelendiği bu araştırma sonucu İzmir Büyükşehir Belediyesi Cittaslow Metropol kriterlerinin taslağını hazırladı ve toplantıda bu kriterler sunuldu. Komünite, iyi yönetim, kentsel ekosistem, ekonomi, kentsel direnç, eko-dinamiklik, gıda başlıkları altında hazırlanan kriterler sunuldu.

Kriterler Başkanlık Konseyi tarafından değerlendirildi. 30 ülkenin Cittaslow yetkilileri, bilim insanları ve diğer paydaşlarla yapılacak görüşmeler sonucu kriterler netleştirilecek. Taslak kriterler kapsamında İzmir’de yaşam kalitesini iyileştirecek projeler geliştirilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

144 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Millet Bahçesi Projeleri Tüm Hızı İle Devam Ediyor

Çeşme Ilıca’da Yıllardır Sheraton Markasıyla Hizmet Veren Otelin İşletmesi Devredildi