in

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin İzmir Deprem Raporu

Rapor, uyarı niteliğinde !

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 30 Ekim 2020 günü saat 14.51’de gerçekleşen ve merkez üssü Ege Denizi’ndeki Sisam Adası’nın 8 km kuzeyi olan depremin sonrasında, saha çalışmalarına yönelik bir değerlendirme raporu hazırladı.

İzmir’de yaşanan depremin sonrasında, İTÜ Rektörlüğü’nün görevlendirdiği Prof. Dr. Ali Deniz, Prof. Dr. Ercan Yüksel, Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik ve Prof. Dr. Ziyadin Çakır 31.10.2020 ve 01.11.2020 tarihlerinde İzmir’de öninceleme yaparak yapısal hasarların ve göçmelerin nedenlerini yerinde değerlendirdiler. İnceleme akabinde, İTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Prof. Dr. Elif Serter, Doç. Dr. Hasan Yıldırım ile Dr. Ahmet Güllü’nün katkılarıyla “30 Ekim 2020, İzmir Depremi Değerlendirme Raporu hazırlandı.

Raporda; bölgede yaşanan depremi derinlemesine ele alan teknik bulgular, binalarda oluşan göçme ve hasarların nedenlerine dair gözlem, tespit ve tavsiyeler bulunuyor.

Raporda Önemli Başlıklar

Sürekli yenilenen deprem yönetmeliklerimiz her dönemde yeterli olmuştur. Yaşanan problemlerin kaynağında sahadaki üretimin kontrolsüz ve yetersiz olması yatmaktadır. Müteahhitlik ve yapı denetim sistemlerinin süratle gözden geçirilerek iyileştirilmesi; en ucuz olanın değil, güvenilir ve kaliteli hizmetin talep edilmesi gereklidir. Konut ve işyeri binalarının inşasında yetkin kuruluşların tercih edilmesi; bina kiralamada ve satın alımında sigorta şirketleri ve müşavirlik firmaları devreye sokularak, bina güvenliğinin sorgulanması sağlanmalıdır.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz !

Ne düşünüyorsunuz?

208 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

Belediyeler Arsa, İşyeri ve Ofis Kiralayacaklar !