in

İzmir’de 23 Bin Kişiye İstihdam Sağlaması Beklenen Projeler Onaylandı

2 milyar doların üzerinde ihracatla ülkenin dış ticaretine önemli bir katkı sağlayacak.

İzmir’in Bergama ilçesinde hayata geçecek Torbalı ilçesinde yapılması planlanan Torbalı Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin (OSB) onay süreci tamamlandı.

Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ne 8 Eylül’de onay veren Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü, Torbalı’da kurulması planlanan mobilya ihtisas OSB’ye 16 Eylül 2021 tarihli yazısıyla onay verildiğini açıkladı.

2 milyar doların üzerinde ihracatla ülkenin dış ticaretine önemli bir katkı sunacak, 2.3 milyon metrekare alan üzerinde 20 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Batı Anadolu Serbest Bölge, Kurucu ve İşleticisi AŞ (BASBAŞ) tarafından kurulacak ve 30 yıl süreyle işletilecek.

Torbalı Mobilya İhtisas OSB aslında halihazırda faaliyette olan Torbalı OSB’nin genişleme projesi. Ege Bölgesi Sanayi Odası, 1998’de bölgeyi kurarken 260 hektarlık alan talep etmiş, bunun yalnız 65 hektarlık kısmı onaylanmıştı. Bu alanda çok kısa bir sürede hayata geçirilen karma OSB’de çeşitli sektörlerden firmalar faaliyetlerini sürdürüyorlar.

OSB’nin genişlemesine ihtiyaç duyulduğunda da bu alanın tek bir sektöre hitap etmesi görüşünde birleşildi. Bu sektör de isabetli bir şekilde mobilya olarak belirlendi.

Ne düşünüyorsunuz?

74 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul’da 12 Projede 15 Bin Yeni Konut Hayata Geçecek !

Apartman Bahçesi Otopark Olarak Kullanılabilir Mi ?