in , ,

İzmir’de 7 Hektarlık Bölgede Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Birinci etap için yapım ihalesi sonuçlandı.

İzmir’de Ege Mahallesi’nin birinci etabı için açılan kat karşılığı anahtar teslim yapım ihalesi sonuçlandı. İhaleyi, Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı ile Baykan Otomobil kazandı.

Tüm kentsel dönüşüm projelerinde olduğu gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’nde de kültürel zenginliği koruyan bir projeyi hayata geçirecek.

BİRÇOK FİRMADAN TEKLİF GELDİ

İhale, İzmir Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapıldı. İhaleye İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON A.Ş., Canyapı İnşaat Turizm Madencilik Gıda San. ve Tic. A.Ş., Akfen İnşaat Turizm ve Tic. A. Ş., Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı A.Ş. ve Baykan Otomobil A.Ş. katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe başkanlığında toplanan encümen huzurunda teklifler açıldı.

Belediye Encümeni tarafından teklifler değerlendirildi ve ihale, Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı A.Ş. ile Baykan Otomobil A.Ş.’de kaldı.

DİĞER ETAPLAR İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Ege Mahallesi’nde birinci etap kentsel dönüşüm çalışması için yüzde yüz uzlaşı sağlayan Büyükşehir, proje alanındaki hak sahiplerinin tapularını devir almıştı.

Birinci etap ihalesi kapsamında Ege Mahallesi’nde ortalama 120 bin metrekare inşaat alanında, ticaret, ofis ile iki adet konut bloğu yapılacak.

Kentsel dönüşümün tamamı, yeni kent merkezinde bulunan, bugün işlevini yitirmiş sanayi alanlarıyla sınırlanmış 7 hektar büyüklüğündeki bölgede yapılacak.

Büyükşehir, diğer etaplar için uzlaşma görüşmelerine hala devam ediyor.

BÖLGEDE YAŞAYAN ROMAN VATANDAŞLARIN DA GÖRÜŞLERİ ALINDI.

Proje, bölgenin tarihi, kültürel ve ekonomik değerleri ile bölgede yaşayanların kültürel zenginliği ve renkliliği baz alınarak hazırlandı. Bölgede yaşayan Roman vatandaşların kanaatleri dikkate alındı.

Proje kapsamında, Kahramanlar Bölgesi ile yaya bağlantısının kurulması, ticari fonksiyonlar ve kültür merkezi ile bölgenin kente entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor.

Kahvehane olarak işletilen, dönüşüm alanında bulunan Aya Yanı Ligaria Kilisesi’nin restorasyonu da proje kapsamında gündeme alındı.

Ne düşünüyorsunuz?

45 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Suudi Yatırımcı, Türkiye’deki Gayrimenkullerini Satışa Çıkardı

Kamu Bankaları Kredi Faiz Oranlarını Güncelledi !