in

Japon Esintili Villa Alıcı Arıyor !

Kuruçeşme’de 2 dönüm arazinin içindeki 600 metrekarelik villa 95 milyon TL’ye alıcı arıyor.

Japon Esintili Villa Alıcı Arıyor voorgo.com

İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Avrupa yakasına geçerken herkes en az bir kez sağ tarafta büyük bir korunun içerisinde bulunan kırmızı eve dikkat etmiştir. Japon esintili villayı  Bruno Taut kendisi için yaptırmıştı. Kuruçeşme’de 2 dönüm arazinin içindeki 600 metrekarelik villa, 20 yıl sonra 95 milyon TL’ ye alıcı arıyor. 20 yıldır aynı şahsa ait olan ev İstanbul’un en özel yapılarından biri..

Mimar Bruno Taut Kimdir?

Bruno Taut, Almanya’dan Adolf Hitler faşizminden kaçtı ve önce İsviçre’ye sonra Japonya’ya oradan da 1936 yılında Türkiye’ ye sığındı. Kendi yaşlılığını geçirmek üzere tasarladığı Emin Vafi Korusu içindeki evi 1937 yılında tamamladı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde yöneticilik ve Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nda mimarlık bölümü başkanlığı görevlerini üstlenen Bruno Taut, Japon ve Türk mimarisini harmanladığı bu evde maalesef birkaç ay oturabildi. Taut, Atatürk’ün naaşının konulduğu katafalkın çizimi için Ankara’ya gittiği sırada soğuk alarak ağır bir grip sonucunda 1938 yılında yaşamını yitirdi. Bruno Taut şimdiye kadar mezarlığı İstanbul Edirnekapı Şehitliğinde bulunan tek gayrimüslim.

Ne düşünüyorsunuz?

301 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kaks nedir Kaks hesabı nasıl yapılır voorgo.com

Kaks nedir ? Kaks hesabı nasıl yapılır ?

Aynı Şehirde Yaşamanız Gerekiyor voorgo.com

Aynı Şehirde Yaşamanız Gerekiyor !