in

Kadın Üniversiteleri, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na Girdi

Gelecek yıl bu kapsamda çalışmalara başlanacak.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya ziyareti esnasında gündeme getirdiği ‘kadın üniversiteleri’, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na girdi. YÖK gelecek yıl bu kapsamda çalışmalara başlayacak.

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. İlk kez geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği sadece kadın öğrencilerin kabul edileceği “kadın üniversiteleri” Türkiye’de hayata geçirilecek. Üniversiteler için YÖK gelecek yıl çalışma yapacak. Kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışma başlatılacak. Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl G-20 Zirvesi için gittiği Japonya’da Mokugawa Kadın Üniversitesi’ni ziyaretiyle, Türkiye’de kadın üniversitesi kurulması gündeme gelmişti. Erdoğan, “Kadın üniversitelerini incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız” demişti.

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndaki diğer başlıklar;

ÜNİVERSİTEDE ASGARİ PUAN ŞARTI

Yükseköğretimde, uygulamanın kapsamı genişletilecek ve meslek icra yetkisi veren sağlık, hukuk ve mühendislik alanları için asgari başarı puan şartı artırılacak.

HAKİMLER İÇİN YENİ MESLEK MODELİ

Hakim ve savcı yardımcılığı oluşturulacak. Savcılık, hakimlik, avukatlık ve noterlik meslekleri için yeni bir mesleğe giriş modeli ve sınavı getirilecek.

ÇEVRE, İMAR MAHKEMELERİ

Enerji, imar ve çevre gibi ihtisas gerektiren alanlarda özel mahkemeler kurulacak. Büyükşehirlerde otopark alanları ile birlikte ‘park et-bin’ ve tercihli yollar gibi programlar hayata geçirilecek.

SIKI MALİYE POLİTİKASI

Maliye politikası, uygulama döneminde ekonomik toparlanmaya zarar vermeyecek biçimde sıkılaştırılmaya başlanacak. Harcamalar, ekonomik ve verimlilik durumlarının raporlanması için gözden geçirilecek. Gözden geçirmeler sonucunda yetersiz harcama alanları tasfiye edilecek.

YEREL YÖNETİMLERE YAPILANDIRMA

Belediyelerin çakışan sorumluluk ve yetkileri ile ortaya çıkan hizmet aksamalarının giderilmesi kapsamında görev tanımları tekrar değerlendirilecek.

GAYRİMENKUL VERGİSİNE YENİ MODEL

Diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınarak, gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergiler tekrar değerlendirilecek. Gayrimenkullerin alım ve satım değerinin beyanına dair yeni bir sistem devreye sokularak vergide adalet pekiştirilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

45 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

50 Yıl Önce İhalesi Yapılan Proje, 2022 Yılında Tamamlanacak

Gayrimenkulde Liderler Zirvesi’nin Tarihi Belli Oldu