in ,

Kamu Arazileri Üzerinde Bulunan Turistik Tesislerin Borçları Ertelendi !

Turistik tesislerin borçlarına dair Milli Emlak Genel Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kamu arazileri üzerindeki deniz turizmi tesisleri ile turistik tesislerin borçları 1 yıl ertelendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Hazine taşınmazları üzerinde bulunan deniz turizmi tesisleri ile turistik tesislerin borçlarına dair Milli Emlak Genel Tebliğ’i Resmi Gazete‘de yayımlandı. Covid-19 salgını sürecinde Hazine taşınmazları üzerinde tarım, turizm ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler ve vatandaşların mali yükünü azaltacak düzenleme kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli işletmeci ve yatırımcıların, 1 Temmuz 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihlerindeki dönemde daha önce Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ertelenen bedeller de dahil olmak üzere tahsil edilmesi gereken kira, kesin tahsis, kesin izin, irtifak hakkı, faydalanma, kullanma izni, ilave faydalanma bedelleri ve hasılat payları ile ecrimisil ödeme süreleri, müracaat şartı aranmaksızın 1 yıl süreyle ertelendi.

Erteleme, kamu arazileri üzerinde yer alan golf tesisi, tatil köyü, otel, günübirlik tesis gibi turistik tesisler ile marina, yat limanı ve kruvaziyer liman gibi deniz turizmi tesislerini kapsıyor.

Ödemeler, ertelenen süre sonuna kadar herhangi bir faiz ya da zam uygulanmadan tahsil edilecek. Böylece, toplam 925 Milyon lira tutarında borç ertelenmiş olacak.

Pandemi sürecinde birçok işyeri ve çalışanın işlerine ara vererek evlerine çekilmesinin sonrasında gündemi meşgul eden kredi borçları ile ilgili erteleme taleplerine bankalardan yanıt geldi. Peş peşe 13 bankanın müşterileri için destek paketlerini açıklamasının sonrasında Odeabank, Şekerbank ve Türkiye Finans, taksit ödemelerini öteleyeceğini duyurdu.

Ne düşünüyorsunuz?

271 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’taki Temel Atma Törenine Katıldı

TOKİ, 3 Yeni Konut Projesi İçin İhaleye Çıkıyor