in ,

Kanal İstanbul İçin Çalışmalar Başlıyor !

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son dakika açıklaması geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak suretiyle muhalefetin oldukça sert bir şekilde karşı çıktığı ve yapılmaması gerektiğini savunduğu projede ilk kazı tarihi belli oldu.

Yapılıp yapılmayacağı çok tartışılan ve bir dönem iptal edileceği dahi iddia edilen projede hatırlanacağı üzere ilk temel atma töreni düzenlenmiş ve projede kullanılacak olan köprüler için ihale yapılarak bu iddialar çürütülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kere daha bugün açıklama yaparak projenin mutlaka yapılacağını dile getirmiş oldu.

İLK KAZMA NE ZAMAN VURULACAK ?

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme dair oldukça önemli açıklama yaptı.

“Denizyolu payını 4 kat arttırdık. Dış ticaretimiz denizyoluyla 158 milyar doları buldu. Birçok limanın genişletilmesiyle denizyolunda ticaretimizi arttırma peşindeyiz. Deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz Kanal İstanbul’dur. 10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul fiilen uygulama aşamasına gelmiştir. İlk somut adım Sazlıdere’dir. Diğer işleri de belli bir plan dahilinde sürdüreceğiz. Geniş bant internetten operatör tarifelerine kadar standartlarımızı yükseltiyoruz. amacımız, tüketen takip eden değil üreten konumuna geçmektir . Millilik yerlilik oranlarını yükseltme peşindeyiz” diyerek Kanal İstanbul projesi için ilk kazı çalışmalarına başlanacağını ifade etti.

İstanbul Boğazı’nın artık artan trafiği karşılayamayacak hale gelmesi sebebi ile zorunlu olarak alternatif çözüm aramak zorunda kaldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin enine boyuna en ince ayrıntısına kadar planlandığını belirterek kanalın kazısına da planlara göre başlayacaklarını ve projenin fiilen uygulama aşamasına geldiğini ifade etti.

Ne düşünüyorsunuz?

88 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

En İlginç Mimari Yapılar

2021 Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde Yeni Düzenleme