in , ,

Kanal İstanbul İle İlgili Gelinen Son Nokta…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kanal İstanbul’a dair açıklama yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçeleri ve ekolojik koridorlarıyla Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesi olması planlanan Kanal İstanbul Projesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“Cumhuriyet tarihimizin en büyük dönüşüm projesini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile birlikte hayata geçiriyoruz. Yüzde 52’sini sosyal donatılara ve yeşil alanlara ayırdığımız Kanal İstanbul Projemizin ÇED sürecini vatandaşlarımızın, üniversitelerimizin görüşlerini alarak tamamladık. Üç etapta çevre düzeni planlarımızı onayladık.

İnşallah Ocak ayı itibarıyla planlarımızı askıya çıkaracağız, çalışmalarımızı tamamladık. 2021 yılı Kanal İstanbul’un başladığı ve çabucak yapılacağı bir yıl olacaktır. İlk yarısında temelleri atılır diye düşünüyorum. İstanbul’umuza, ülkemize yakışacak bir proje olması açısından gerek çevrenin korunması gerek doğal kaynakların zarar görmemesi gerek İstanbul Boğazı’ndaki tehlikenin ortadan kaldırılması adına çalışmalarımızı ayrıntılı yapıyoruz.”

3 ETAP ONAYLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kanal İstanbul Proje alanını içine alan, “İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı” değişikliği ile buna uygun olarak hazırlanan imar planlarının 7 etabından 3’ünü onayladı.

Kanal İstanbul Projesi’nde, Arnavutköy ve Başakşehir’i içine alan alanda, konuttan yeşil alana, konut kat sayısından ulaşım güzergahlarına kadar birçok yeni adım atıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Kanal İstanbul’un çevresini oluşturan ve 23 Aralık 2019’da onaylanan “Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı” değişikliği, itiraz müracaatları üzerine revize edilerek yeniden askıya çıkarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 29 Haziran’da “İstanbul İli Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği” ve buna uygun olarak, 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları’nın 3 etabını onayladı.

Kanal İstanbul Projesi’nin çevresini oluşturan 7 etaplık imar planlarının onaylanan 3 etabı, Arnavutköy ve Başakşehir’i kapsıyor.

Planların 1. etabı 3 bin 982,6 hektar alan, 2. etabı 3 bin 488,6 hektar alan, 3. etabı ise 5 bin 893 hektar alan olmak suretiyle toplam 13 bin 364,2 hektar alan yani yaklaşık 133 milyon 640 bin metrekare alandan oluşuyor.

Onaylanan etaplarda söz konusu imar planları kararıyla konut, turizm, ticaret, sosyal donatı, yöntem altyapı kullanım, resmi kurum, fuar alanları ve lojistik tesis ile teknoloji geliştirme bölgesi ve büyük yeşil alanlar yapılacak.

Planlar dahilinde bunun dışında yürüyüş ve bisiklet yolları ile yeşil alanların bulunduğu ekolojik koridorlar da oluşturulacak.

Kanal İstanbul Projesi‘nde yeşil alanlara ağırlık veren Bakanlık, planlama alanının aşağı yukarı yüzde 52’sini oluşturan, yaklaşık 60 milyon 663 bin metrekareyi “sosyal donatı alanları, yeşil alan, yol ” olarak ayırdı.

YÜKSEK BİNALAR OLMAYACAK

Konut alanlarında yatay mimari temel alındı. Buna göre konutlar, 0,50 emsal ile yükseklik değeri zemin+3 katı geçemeyecek. Sosyal donatı alanlarında ise 0,75 ile 1,50 arasında emsal karar getirilerek, yapı yükseklikleri zemin+3, zemin+4 kat olarak yapılacak.

Böylece konutlarda ve sosyal donatı alanlarında, yüksek katlı binaların yapımı engellenmiş olacak.

GÜZERGAHLAR BELİRLENDİ

Kanal İstanbul’un ulaşımını da kolaylaştıracak düzenlemeler yapıldı. Ulaşım şeması oluşturularak, Kanal İstanbul’un, yapılacak karayolu, metro ve raylı sistemlerle şehirler arası yollara ve İstanbul merkezine bağlanabilmesini sağlayacak güzergahlar belirlendi.

Bu güzergahlar, “Kuzey Marmara otoyol bağlantı ve güzergahı, Halkalı-İstanbul havalimanı-Gayrettepe raylı sistem hattı, E 5 karayolu bağlantı ve geçiş güzergahı, Küçükçekmece-Avcılar karayolu geçiş güzergahı ile TEM otoyol bağlantı ve güzergahı” şeklinde olacak.

Bakanlık, göl ve çevresi ile korunan alanların yoğunlukta olduğu diğer 4 etap için de imar planı çalışmalarını sürdürüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

249 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dünya Nüfusunun Beşte Biri Kuraklıktan Etkilenecek !

Müteahhitler 2021’e Hazır…