in , ,

Kanal İstanbul Projesine İlişkin Yeni Bir İddia Gündeme Geldi !

Yıllar önce ‘Mehga Proje’ olarak duyurulmuştu. İptal edildi !

Kanal İstanbul Projesine dair yeni bir gelişme yaşandı. Basında bulunan bir haberde Kanal İstanbul Projesinin 1994 yılında Bülent Ecevit tarafından hazırlandığı daha sonra projenin rafa kaldırıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa süre önce yapmış olduğu Kanal İstanbul Projesi açıklaması, projenin siyaset gündeminde tekrar tartışılmasına neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o konuşmasında “Kanal İstanbul’u yapacağız, inadına yapacağız ve Kanal İstanbul ile İstanbul nasıl güzelleşecek, bunu da görecekler. Kanal İstanbul projemizin etüt kapsamında bulunan tüm teknik çalışmalar tamamlandı. Diğer adımları için gerekli çalışmaları da başlatıyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

BÜLENT ECEVİT’İN MEGA PROJESİYDİ

Kanal İstanbul Projesine dair yeni bir iddia gündeme geldi. 1994 yılında yapılan belediye seçimlerinde, İstanbul için hazırlanan projelerden biri o dönem ‘Mehga Proje’ olarak duyurulan Kanal İstanbul projesiydi. Bu proje 1994 yerel seçimlerinde DSP’nin İstanbul Belediye Başkanı adayı olan Necdet Özkan tarafından hazırlandı. Projenin basına duyuruluşu ise Bülent Ecevit tarafından yapıldı.

Seçim öncesinde 17 Ocak 1994 tarihinde DSP Lideri Bülent Ecevit, o dönemin DSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Özkan ile birlikte basının karşısına geçti. Düzenlenen basın toplantısında Bülent Ecevit ‘’Mega Proje” adıyla Kanal İstanbul Projesini açıkladı. Proje Karadeniz ile Marmara’nın kanalla birbirine bağlanmasını ve ikinci bir boğaz oluşturulmasını öngörüyordu. Proje ile birlikte yeni boğazın iki yakasında limanlar kurulup, serbest bölgeler oluşturulacaktı. Bülent Ecevit ilaveten projenin o dönem yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını belirtmişti.

DAHA SONRA PROJE İPTAL EDİLDİ

Mega Proje o dönem DSP seçim kampanyasında yer aldı ancak daha sonra iptal edildi. Bülent Ecevit’in projeye dair dönemin bilim insanı, diplomat ve akademisyenleri ile yaptığı görüşmeleri sonrası projeden vazgeçildi. Projeden vazgeçilme nedenleri ise, Mega Projenin Montrö sözleşmesini tartışmaya açması, ekolojik dengenin bozulması gibi etmenler olarak gösterildi.

DÖNEMİN DSP’Lİ MİLLETVEKİLİ MEGA PROJENİN DETAYLARINI AÇIKLADI

1994 yılında DSP Milletvekillerinden olan Erdoğan Toprak, Mega Projenin geçmişine dair açıklamada bulundu.

Erdoğan Toprak, Mega Projenin 1994 yılı seçimlerinde DSP’nin amiral ve lokomotif projesi olduğunu ifade etti. Seçim öncesi düzenlenen basın toplantısında projenin açıklandığını ifade eden Erdoğan Toprak, sonrasında yaşanan süreci “Bülent Ecevit, Necdet Özkan ile seçim öncesi bir toplantı yapıp, ‘Mega Proje’ adıyla Kanal İstanbul’u ilk kez gündeme getirdi. Daha sonra bilim insanları ve akademisyenlerle toplantılar yapıldı. Hafriyat, ekolojik denge ve riskler gündeme geldi. ‘Bu kanalın verimliliği yok, Montrö anlaşmasını da tartışmaya açar, problemlere neden olur’ şeklinde çekinceler doğdu.” ifadeleri ile anlattı.

Ne düşünüyorsunuz?

150 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Özelleştirmelerden 22 Milyon Dolar Gelir Elde Edildi

Konut Fiyatları İle Finansman Koşulları Arasındaki İlişki