in

Kanal İstanbul Uluslararası Hukuku da İlgilendiriyor !

Konu yalnızca iç hukuku ilgilendiren bir konu değildir. İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ nın uluslararası hukukla belirlenmiş olan statüsünü ilgilendirir.

Kanal İstanbul Uluslararası Hukuku da İlgilendiriyor voorgo.com

Geçen hafta, İBB Başkanı İmamoğlu’ nun İstanbul’un hemen hemen tüm ana caddelerinin elektrik direklerine yüzbinlerce flama astırdığı görüldü. Bu flamalarla, ‘İstanbul Kanalı’ ile ilgili olumsuz görüşlerini yansıtıyordu. ‘İstanbul Kanalı’ nı yaptırmak isteyenlerin aslında kaybettikleri rantı farklı şekilde elde etmek istediği gibi siyasi ithamlar da yazılıydı.

Bu flamalar, valilikçe toplatılmış. Böylece, ‘ İsrafa dur diyeceğiz! ’ diyenler, birçok hesapsız harcamalarına bunu da eklemiş oldular.

‘İstanbul Kanalı’ gibi büyük projelerin, yalnızca ‘ jeolojik ve ekolojik vs.’  alanlarda getirip- götüreceklerinin ya da finansman kaynakların çok ötesinde, uluslararası hukuku da ilgilendirdiği açık..

Daha net ifade etmek gerekirse, bu konu, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ nın uluslararası hukukla belirlenmiş olan statüsünü ilgilendirir. Yani, konu yalnızca iç hukuku ilgilendiren bir konu değildir.

1936’ da Montreux Antlaşması’nın imzalanmasıyla, Türk Boğazları uluslararası su yolu olarak kabul edildi. Bu kapsamda Türkiye, gemilerden geçiş ücreti bile alamaz. Sadece yabancı savaş gemilerinin geçişi konusu ile ilgili sınırlı yetkilere sahip olup, savaş durumunda olduğu ülkelerin savaş gemilerine de boğazları kapatabilir.

Kanal İstanbul’ açıldığında ise, Montreux statüsünün tekrar gözden geçirilmesi gerekecektir ve bu konu belediyelerin, mahalli idarelerin boyunu aşar, merkezi yönetimi ilgilendirir.

 

Ne düşünüyorsunuz?

349 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kiralarda Stopaj Terörü voorgo.com

Kiralarda Stopaj Terörü !

Düşük Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Veren Bankalar voorgo.com

Düşük Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Veren Bankalar