in

Kanal İstanbul’da Değişiklik

Bazı bölgeler plandan çıkarıldı, bunların yerine yeni konut bölgeleri getirildi.

Ekolojik yıkım gerekçesiyle yapımına karşı çıkılan Kanal İstanbul’un planında değişikliğe gidildi. Lojistik ve teknoloji geliştirme bölgeleri plandan çıkarıldı, bunların yerine yeni konut bölgeleri getirildi. Turizm bölgesinde yapılması planlanan kongre ve fuar merkezlerinden de vazgeçildi.

TEKNOPARKLAR, TEKNOLOJİ ENSTİTÜLERİ KURULACAKTI

İSTANBUL – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda değişiklik yapıldığını duyurdu. Kanalın kuzey girişinin doğusunda bulunan lojistik bölge plandan çıkarıldı, yerine ise konut alanı eklendi.

Önceki planda bu bölgede bilişim, iletişim ve ileri teknolojilerin geliştirildiği teknoparklar ve enstitüler bulunuyordu. Yeni plana göre bu bölgenin büyük bir bölümü konut alanı olacak.

TURİZM BÖLGESİNDEN VAZGEÇİLDİ

Yeni plana göre kuzeyde, havalimanı komşuluğunda bulunan turizm bölgesinde yapılması planlanan, kongre ve fuar merkezlerinden vazgeçildi. “İstanbul’un bilgi üreten bir yapıya yönelmesi hedefi doğrultusunda, üniversite-özel sektör işbirliğini artırmak için önerilen teknoloji geliştirme bölgeleri kapsamında ilgili sektörlere yönelik enstitü niteliğinde yüksek eğitim kurumları da yer alabilecektir” ifadesi de plandan çıkarıldı.

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarılan plana 22 Nisan 2021’e kadar itiraz edilebilecek.

Planda yapılan değişiklikleri Twitter hesabından duyuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, kararın 22 Mart Dünya Su Günü’nde alınmasına tepki gösterdi. Akgün, “Kanal İstanbul’un Çevre Düzeni Planlarında yine değişiklik yapılmış. Hem de Dünya Su Günü’nde. Tüm Dünya, su kaynaklarının üzerine böylesine titrerken yani. Bu arada, istihdam getireceği iddia edilen teknoloji geliştirme bölgesi ve kongre alanlarından da vazgeçilmiş anlaşılan” dedi.

Kanal İstanbul’un hayata geçirilmesi halinde İstanbul’un büyük bir ekolojik yıkımla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. Projenin İstanbul’un su varlıkları üzerinde dönüşü olmayan bir yıkıma neden olacağına dikkat çeken doğa hakları savunucuları, en az 5 milyon kişinin susuz kalacağını vurguluyor.

Ne düşünüyorsunuz?

122 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çeşmeli-Kızkalesi Otoyolu İhalesi İçin Geri Sayım Başladı

Otopark Yönetmeliğinde Yeni Dönem Başladı