in , ,

Kanal İstanbul’un Çevresi İçin Planlamalar Yapılıyor

Kanal İstanbul projesinin yapımına dair hazırlıklara devam ediliyor. Yatay mimariyle 500 bin konut inşa edilecek !

Türkiye’nin en büyük ölçekli ve kapsamlı projesi olan Kanal İstanbul’un yapımı için hazırlıklara ara verilmeden devam ediliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak olan yeni şehir alanına dair imar çalışmalarında sona gelindi. Gelecek yıl ihaleye çıkması için Kanal İstanbul projesinin tüm detayları üzerinde özenli ve kapsamlı bir çalışma yürütülüyor.

KANAL İSTANBUL’UN ÇEVRESİ İÇİN PLANLAMALAR YAPILIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kanal İstanbul çevresinde yapılacak olan yeni şehir alanı için planlamalar yapılıyor. Bu planlama kapsamında İstanbul’da riskli yapı stokunun azaltılması için de bir çalışma yürütülüyor. Kanal İstanbul’un çevresinde oluşturulacak olan yeni şehir alanında yapılacak konutlar riskli yapıların muadili olarak kullanılacak. Bu alandaki konutlar ise tamamiyle yatay mimari ile yapılacak. Kanal İstanbul’un yanındaki konut alanında yüksek yapılara izin verilmeyecek.

İMAR UYGULAMA SÜRECİ 3 AYDA BİTECEK

Kanal İstanbul’un yanı sıra kurulacak olan yeni şehir için imar planlamasına göre yüzde 52 oranında yeşil alan ayrılacak. Kanal İstanbul projesi için imar planlama süreci daha önce sonuçlanmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı şimdi Kanal İstanbul projesinin alan ve sınırlarının net bir şekilde çizileceği imar uygulama sürecini 3 ay içinde tamamlayacak.

4-5 KATLI 500 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

Kanal İstanbul’un inşa edileceği alanın her iki yakasında da toplam 500 bin kapasiteli konut alanları oluşturulacak. Bu alanlarda yatay mimari esasıyla konutlar yapılacak. Bu konutların tamamı zemin artı 4-5 kat olacaklar. Deprem riski taşıyan alanlar için alternatif olabilecek bu konutlar için planlama 11 ayrı üniversiteden 51 bilim insanı ve toplam 204 uzman tarafından yapıldı.

DÜNYAYI TÜRKİYE’YE BAĞLAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Kanal İstanbul ile ilgili bir açıklama yaparak, “Kanal İstanbul, Türkiye’nin vizyon projesi olacak. İstanbul havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, ticari limanlar, demiryolu bağlantıları, lojistik üstler ile Kanal İstanbul tüm dünyayı Türkiye’ye bağlayacak.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

91 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Sözleşmesi Nasıl Feshedilir ?

Apartman Aidatı Hangi Durumda Ödenmez ?