in

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda Yapılan Değişikliklerle İlgili Genelge Yayımlandı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden Arsa Payı Uyarısı !

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, son günlerde Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile ilgili genelge yayımladı. Genelgede Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile ilgili bilgi verildi.

Ev alım ve satımında büyük öneme sahip olan arsa payı ile ilgili bilgi verilen genelgede, binalardaki bağımsız bölümlerin arsa paylarının, mimarın teknik bilgisine göre ve bağımsız bölümlerin konumu ile büyüklükleri esas olmak üzere belirlendiği belirtildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden bölge müdürlüklerine iletilen genelgede, arsa paylarının, bağımsız bölümlerin konumu ile büyüklükleri esas alınarak, değerleriyle orantılı olarak tespit edildiğine vurgu yapılarak şu açıklamalarda bulunuldu: “Arsa paylarının bağımsız bölümün değeri oranında verilip verilmediğinin kontrolü tapu müdürlüklerinin görevi değildir. Bağımsız bölümlere tahsis edilen arsa payı, o bölümlerin değerinde sonradan meydana gelen çoğalma ya da azalma nedeniyle değiştirilemez. Paydaşın ana taşınmazdaki payı ile o paydaşa düşecek bağımsız bölümlerin toplam arsa paylarının eşit olması gerekir. Arsa paylarının tamamının bağımsız bölümlere bağlanması zorunludur. Arsa payı yalnız bağımsız bölüme bağlı olarak devredilebilir. Bağımsız bölüm devredildiği takdirde arsa payı da devredilmiş olur ve bağımsız bölümü kısıtlayan hususlar kendi kendine arsa payını da kısıtlar.”

Otopark Projede Belirtilmeli

Yapıdaki bir bölümün eklenti olarak onaylanması için bağımsız bölüme tahsis edilmiş olması gerektiği belirtilen genelgede, “Eklentiler, sadece kapalı alana dayalı olarak oluşturulmaz, ana yapı dışındaki bir alan da eklenti olarak tahsis edilebilir” denildi.

Bahçenin bir bölümünün otopark olarak ayrılması örnek gösterilen genelgede, “Bu durumun vaziyet planında gösterilmesi gerekir” ifadesi yer aldı. Eklenti yapılacak bölümün, mimari projede de olması ve malikler tarafından kabul edilmesinin şart olduğuna işaret edilen genelgede, “Bir bağımsız bölüme ait eklentinin diğer bir bağımsız bölüme ait olacak şekilde değiştirilmesi tadilat projesi ile mümkün olabilir” uyarısında bulunuldu.

Ticarethane Hastanelerine Yasak

Genelgede, tapu sicilinde mesken, iş yeri ya da ticarethane olarak kayıtlı bir bölümün; hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi kullanılması yönündeki taleplerin de hiçbir şekilde karşılanmayacağına vurgu yapıldı. Binalarda yönetim planının, kat maliklerinin beşte dördünün oyu ile değiştirilebileceğinin altı çizilen genelgede, “Tapu müdürlüğünce kat malikleri kurulunun toplanma usulü, kabulün sağlanma şekli ve imzaların ilgililerine ait olup olmadığı vs. hususlara bakılmaksızın sadece Kanunda öngörülen kabul çoğunluğunun sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesi yeterli olacaktır” denildi.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Milli Emlak’tan Çeşme’de Arsa Satışı

Hisseli Gayrimenkul Alırken Dikkat !