in ,

Bölgenin Katı Atık Sorunu Çözülüyor !

Bu tesis ile bölgenin hem katı atık problemi çözülecek hem de atıklardan elektrik ve gübre üretilecek.

Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi voorgo.com

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak çevre projelerini hayata geçiriyor. Pandemi sürecine rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğü tesis Ekim ayı sonunda hizmete girecek.

Çiğli’ deki Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’ nin alanını kent ormanına dönüştüren ve depolanan atıklardan elektrik enerjisi üreten Büyükşehir Belediyesi, şehrin güneyindeki ilçelerin katı atık problemini çözüme ulaştırmak ve katı atıkları ekonomik değere dönüştürmek için gün sayıyor. Bölgedeki katı atıklardan elektrik ve gübre üretecek Ödemiş (Güney- 1) Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’ nin yapımı hızla sürüyor. Ekim ayı sonunda tesisin ilk kademesi hizmete girecek ve tesiste ayrıştırılan katı atıklardan saatte 3.2 MW elektrik üretilmeye başlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi ile bölgenin hem katı atık problemini çözecek hem de bu atıklardan elektrik ve gübre üretecek.

Ödemiş’ te 2. Şeytanlı Karaağaç mevkiinde 50 bin 247 metrekarelik alanda kurulan tesis günlük bin 600 ton atık işleme kapasitesine sahip olacak. Tamamen kapalı olarak kurulan tesiste mekanik ayırma, biyometanizasyon üniteleri, kompost üretim, elektrik enerjisi üretim üniteleri yer alıyor. Tesise gelen atıklar ayrıştırılacak, ambalaj atıkları geri dönüşüm sanayinde hammadde olarak kullanılacak, organik atıklardan enerji ve gübre üretilecek. Yıllık 60 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek miktarda elektrik enerjisi üretecek tesis 2021 yılı sonunda tam kapasite hizmet vermeye başlayacak.

Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, Çiğli’deki Harmandalı Düzenli Depolama Alanı’ nda kurulan 20 MW güce sahip enerji üretim tesisinden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Entegre Katı Atık Yönetim Planı doğrultusunda hayata geçirdiği ikinci tesis olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

52 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Girişimciye Devlet Arazi Desteği voorgo.com

Girişimciye Devlet Arazi Desteği !

Milli Emlak Genel Müdürlüğü İskenderun’da 34 Kamu Konutunu Satışa Çıkardı !