in ,

KDV ve Kira Stopaj İndirimi Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Kararı ile sürenin 2 ay uzatıldığı ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 4062 sayılı Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, 2 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren karar kapsamında belirli sektörlere uygulanan KDV indirimi ve kira stopaj indirimi uygulaması için belirlenen süre uzatılmış oldu. Belirli sektörlere uygulanan KDV ve stopaj indirimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılmış oldu.

Kira stopaj oranı ve KDV indirimi için yayımlanan bir önceki karar kapsamında uygulamanın 31 Mayıs 2021 tarihi itibari ile sona ereceği duyurulmuştu. Pandeminin yarattığı olumsuz etkilerin devam etmesi sebebi ile oluşan yoğun talep üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında söz konusu tarih 2 ay daha uzatıldı.

Daha önce 31 Mayıs tarihine kadar devam edeceği duyurulan indirim alınan karar ile birlikte 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılmış oldu. Alınan karar doğrultusunda yüzde 20 olarak uygulanan kira stopaj kesintisi oranı Temmuz ayı sonuna kadar yüzde 10 üzerinden hesaplanmaya devam edecek.

Yüzde 18 KDV tahakkuk ettirilen işyeri kiralama hizmetlerinde KDV oranı da yine aynı karar doğrultusunda yüzde 8 seviyesine çekilirken, yüzde 8 olarak hesaplanan konaklama hizmetlerindeki KDV oranı da yüzde 1 olarak hesaplanacak. Yine aynı şekilde yeme içme hizmetlerinden alınan yüzde 8 olarak hesaplanan KDV oranı da 31 Temmuz 2021 tarihine kadar yüzde 1 olarak hesaplanmaya devam edecek.

Tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz !

Ne düşünüyorsunuz?

118 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ 149 Konut ve 111 İş Yeri Satış İlanı Yayımladı !

4 İlde Acele Kamulaştırma Kararı Alındı