in ,

‘Kedi Yolu’ Yapımı İçin Gelecek Hafta Rehber Halat Çekilecek !

Çanakkale Boğazı, transit gemi geçişlerine kapatılacak.

'Kedi Yolu' Yapımı İçin Gelecek Hafta Rehber Halat Çekilecek voorgo.com

1915 Çanakkale Köprüsü’ nde ‘Kedi Yolu’ yapımına başlanıyor. Köprünün en önemli aşamalarından birisi olan ana halatın çekilmesinde çalışma platformu olarak kullanılacak ‘Kedi Yolu’ nun yapımına Eylül ayında başlanacak. ‘Kedi Yolu’ yapımı için ilk olarak gelecek hafta, Asya ile Avrupa ankraj blokları arasına bir rehber halat çekilecek. Halatın deniz içindeki köprü kulelerine bağlantısı esnasında, Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapatılacak.

18 Mart 2017′ de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımı, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında devam ediyor. Köprünün deniz içinde bulunan 318 metre yüksekliğindeki iki ayağı, Mayıs ayında tamamlandı. Lapseki yakasında köprü ayağına son blokun montajı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telekonferans ile katıldığı merasimle gerçekleştirildi. Şu anda ise, Lapseki yakasında bulunan 680 metre uzunluğundaki yaklaşım viyadüğü üzerine, köprü gidiş- geliş yolu için her biri aşağı yukarı 30 metre uzunluğunda, 17 metre genişliğinde ve 4,5 metre yüksekliğinde, 42 parça tabliyenin imalatı devam ediyor. Tamamlanan her yeni tabliye, önündeki diğer tabliye parçalarını itme, sürme tekniğiyle viyadüğün denizle kavuştuğu yere kadar ulaştırmış olacak. Tabliyeler, Kasım ayına kadar denizdeki köprü destek ayağına ulaşmış olacak. Gelibolu yakasında ise Aralık ayında aynı çalışmaya başlanması planlanıyor.

Çanakkale Boğazı, transit gemi geçişlerine kapatılacak.

1915 Çanakkale Köprüsü’ nde, ana kablo örme çalışmalarına yaz sonunda başlanacak. Projenin en önemli aşamalarından birisi olan ana kablo çekilmesi esnasında çalışma platformu olarak kullanılacak ‘Kedi Yolu’ nun yapımına Eylül ayı sonlarında başlanacak. ‘Kedi Yolu’ yapımı için ilk olarak gelecek hafta Asya ve Avrupa yakalarındaki ankraj blokları arasında bir rehber halat çekilecek. Halatın deniz içindeki köprü kulelerine bağlantısı esnasında Çanakkale Boğazı, transit gemi geçişlerine kapatılacak.

Köprü inşaatında kullanılacak kabloların uzunluğu 162 bin kilometre, ağırlığı ise 33 bin 268 ton olacak. Kablo örme çalışmasıyla beraber köprünün silüeti ortaya çıkacak. Tabliyede kullanılan çeliğin ağırlığı da 49 bin ton. Köprünün inşaatında, 114 bin ton inşaat çeliği kullanılacak. Yaklaşım viyadükleri için kullanılacak beton miktarı ankraj betonları da dahil olmak üzere 230 bin ton olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü, dizaynındaki inceliklerle dünyada ilk olmaya aday. Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla bitirildiğinde ‘dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü’ unvanına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule bağlantıları ve bağlantı öğeleri, Türk bayrağının renkleri olan kırmızı- beyaza boyanacak. 318 metrelik yüksekliğiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ ni simgeleyecek kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’ nın Çanakkale Savaşları’ nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek biçimde olacak. Köprünün 770’er metre yan açıklıklar yanı sıra toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olması planlanırken, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu ise 4 bin 608 metre olacak. 2×3 trafik şeritli olacak köprünün, aşağı yukarı 45,06 metre genişlikte olması öngörülüyor. Köprü tabliyesinin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları bulunacak.

Çanakkale Boğazı, köprü yardımıyla 6 dakikada geçilebilecek.

Proje kapsamında 1 asma köprü, 4 betonarme viyadük, 2 yaklaşım viyadüğü, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli boyutlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu yapılacak. 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022′ de hizmete açılacak. Çanakkale Boğazı, köprü yardımıyla 6 dakikada geçilebilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

332 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Apartman Aidatı Nedir Aidat Nasıl Düşürülür voorgo.com

Apartman Aidatı Nedir ? Aidat Nasıl Düşürülür ?

İnşaat Maliyet Bedelleri Açıklandı voorgo.com

İnşaat Maliyet Bedelleri Açıklandı