in , , , ,

Kentsel Dönüşüm Kredisinin Limiti Artıyor !

Bakan Kurum, önemli açıklamalarda bulundu…

Kentsel dönüşümün hızlanması adına önemli bir adım daha atılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla kentsel dönüşüm kredisinin limiti artırılacak. Mevcutta 125 bin lira olan üst limitin 200 bin liraya çıkarılması planlanıyor. Krediye faiz desteği verilirken, uzun vade imkanı da sunulacak.

Ülke genelinde 6.7 milyon riskli yapının yenilenmesi için çalışmalar devam ediyor. Yılda 300 bin kontun dönüşümünü hedefleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte önemli bir düzenlemeyi hayata geçirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, riskli evlerde yaşayan vatandaşlar için sağlanan faiz destekli kredinin üst limitini arttıracak bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

Bakan Kurum, bundan sonraki süreçte Türkiye’nin deprem gerçeğinden hareketle kentsel dönüşüme daha fazla enerji harcayacaklarını söyledi. “Kentsel dönüşüm projelerinde sosyal konut anlayışıyla; düşük faizle, belki TÜFE’ye endeksli uzun vadeli ödemeli, yerinde dönüşüm sağlayacağız” dedi.

Bakanlığın, riskli yapıların dönüşümü kapsamında faiz desteği sağladığı Kentsel Dönüşüm Kredisi’nde üst limiti 125 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkaracak bir çalışma yapıldığını anlatan Kurum, “Bugün dönüşüm kapsamında yaklaşık 200-250 bin liraya bir konut yapılabiliyor. Dolayısıyla uygun şartlarda kredi verilecek adımı attık. Hazine ve Maliye Bakanımızla yaptığımız görüşme kapsamında onu çıkarmış olacağız” değerlendirmesini yaptı. Bakanlık, mevcutta bankalarla yaptığı anlaşmalar kapsamında kentsel dönüşüm kredisi kullanacak vatandaşlara konutta yıllık yüzde 4 faiz desteği ve 120 aya varan uzun vadeli geri ödeme imkanı da sunuyor.

15.5 MİLYAR KAYNAK

Bakan Kurum, dönüşüm kapsamında hak sahiplerine faiz desteği, kira yardımı, vergi, ücret ve harç muafiyetleri sağlandığını söyledi. “Özellikle yatay mimariyi ve ada bazlı yapılaşmayı temel alan projeleri kredi faiz indirimleriyle, hibe desteklerimizle, altyapı yatırımlarımızla, uzun vadeli ödeme kolaylığı sağlayarak, yeri geldiği zaman projeleri bizzat hazırlayarak hatta belediyelerin borçlarını erteleyerek belediyelerimizin yanında oluyoruz. Türkiye genelinde toplamda 4 milyar 370 milyon TL kira yardımı yaptık. Hak sahiplerine 145 milyon TL kredi faiz desteği verdik. Tapu harcı, noter harcı, damga vergisi gibi vergi harç ve ücretlerden muafiyet de sağladık, sağlıyoruz. Toplam 15.5 milyar TL kaynak kullandık” dedi.

Bakan Kurum, Türkiye’de 1.5 milyonu acil dönüşmesi gereken 6.7 milyon riskli konut olduğunu belirtti. “2012’den bu yana 1.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda ülke genelinde, sahada yatırım değeri 81 milyar TL olan 272 bin 261 kentsel dönüşüm konutu ve sosyal konutumuzun inşası devam ediyor. 2021 yılında bedeli 25 milyar lira olan 80 bin konutluk sosyal konut ve kentsel dönüşüm projemize başlayacağız” dedi.

TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun dönüşüme ağırlık vereceğini söyleyen Kurum, “Kentsel dönüşüm ve diğer projelerde TOKİ, halk ekmek fabrikasıdır. TOKİ, doğru örnekleri yapacak ve piyasadaki hareketi yönlendirecek kabiliyete hazır. Emlak Konut bunu orta gelir ve üstüne hitap eden projelerde yapacak. TOKİ de dönüşüm ve alt gelir projelerinde bu örneklerin sayısını arttıracak” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, “İstanbul Fikirtepe’de birçok kentsel dönüşüm projesi, firmaların finansal sorunları sebebiyle yarım kaldı. Vatandaşların mağduriyetini sonlandıracak adımlar atılıyor. 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi’ni hayata geçireceğiz. Altyapılarıyla birlikte yatırım değeri 5 milyar lira olan 15 bin konutun inşasına başlıyoruz. Emlak Konut GYO, projelerin yeni tasarımı için çalışmalara başladı. Tek elden bir proje çalışması yapılacak” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

254 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’nin Yıl Sonu Ucuz Konut Satışlarına Dair Süreç Bitiyor !

Tarım Arazileri Kiralama Modülü Kullanıma Sunuldu