in ,

Kentsel Dönüşümde Yeni Sistem !

25 Şehir İçin Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi Hazırlanacak

İzmir depreminde yaşanan facialar, deprem gerçeğini bir kez daha ortaya çıkardı. Türkiye’yi yasa boğan depremin sonrasında, ‘kentsel dönüşümde yeni sistem’ konuşulmaya başlandı. Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 2021 yılı planında afet riskli alanların belirleneceği, mevcut ölçütlerin geliştirileceği, öncelikli alanların ‘çok ölçütlü değerlendirme modeliyle’ öncelikli dönüştürüleceği vurgulandı.

İzmir‘de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremin sonrasında deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi. İzmir’de yaşanan depremde görüldü ki, depreme dayanıklı binalar ve zorunlu prosedürleri yasal sınırlar içerisinde gerçekleştirenler yıkıma uğramıyor. Fakat kentsel dönüşüme girmeyenler, anlaşamayanlar, ihmalkarlar derken istenmeyen sonuçlara davetiye çıkarıyoruz.

Kentsel dönüşüm reyting sistemi nedir ?

Can ve mal kaybına neden olma açısından afet riskleri, mali ve finansal gereksinim, etkilediği nüfusun büyüklüğü, rezerv alanın mevcudiyeti gibi ölçütler temel alınarak puanlama yapılacak. Kentsel dönüşüm, bu puanlama temel alınarak başlatılacak.

25 şehir için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı’nda kentsel dönüşüm ihtiyacı olan alanların sayısının arttığına dikkat çekildi. Kentsel dönüşüm programlarında il bazında hazırlanan kentsel dönüşüm stratejileri temel alınacak. İl ve ilçe bazında riskli, sosyal yapı analizini, rezerv alanlara dair verileri, ekonomik bütünleşme, finansman modelleri, altyapı durumu ve il bazında dönüşüm hedeflerini ihtiva eden kentsel dönüşüm stratejileri hazırlanacak.

Ne düşünüyorsunuz?

99 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tsunami Sigorta Kapsamında mı ? Zorunlu Deprem Sigortası Tüm Hasarları Karşılayacak mı?

Kentsel Dönüşümde Mülk Sahiplerinin Hakları Nelerdir ?