in , ,

Kentsel Dönüşümde Kredi Limitleri Yükseltildi

Recep Tayyip Erdoğan faiz desteğine dair yeni kararı imzaladı.

Konutunu kentsel dönüşüme dahil etmek isteyenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kolaylık sağlayan faiz desteğine dair yeni kararı imzaladı. Buna göre konutlarda kentsel dönüşüm faiz destekli kredi 125 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Kentsel dönüşüme dair bütün çalışmalar hızla devam ediyor. Ülkemizin deprem kuşağında olması ve eski yapılar sebebiyle yıkılma veya hasar alma riskinin bulunması sebebiyle devlet faiz destekli kredi tutarını artırma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren kanuna göre 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahiplerine bankalar tarafından kullandırılacak kredilere sağlanacak faiz desteği tutarları değiştirildi.

Binasını güçlendirmek isteyenlere verilen 50 bin lira kredi 80 bin liraya çıkarıldı.

Evini kentsel dönüşüme dahil etmek isteyenlere verilen 125 bin lira kredi 200 bin liraya yükseltildi.

Birden çok evi olanlara dair verilen 625 bin lira kredi limiti de 1 milyon liraya çıkarıldı. Böylece tüm kalemlerde yüzde 60 oranında kredi desteği artışı yaşandı.

KREDİ VADESİ 120 AY

Uygun şartlarda kredi almak isteyenler 120 aya kadar vade yapabilme imkanına kavuşuyor. Günümüz şartlarında bir evin ortalama maliyeti 200 bin lirayı buluyor.

YÜZDE 3-4 DAHA DÜŞÜK FAİZ DESTEĞİ

6306 sayılı kanun kapsamında yapısı riskli yapı olarak tespit edilen gerçek ya da tüzel kişilerin anlaşmalı bankalardan kullanacağı kredilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle standart konut kredilerine göre yıllık bazda yüzde 4 ile yüzde 3 arasında daha düşük oranda konut kredisi faiz desteği veriliyor.

BANKAYA NE ZAMAN BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR ?

Faiz desteği verilebilmesi için tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde bankaya başvurulmuş olması gerekiyor. Bu karar kapsamında Bakanlıkça onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi Bakanlık tarafından verilen faiz desteği uygunluk yazısı tarihinden itibaren bir yıl olarak bildirildi.

KİRA YARDIMI DESTEĞİNİ ALANLAR KREDİDEN YARARLANAMIYOR

Kiracılar (en az 1 yıldır kiracı olarak oturanlar) ya da kat malikleri (en çok 5 dairesi olmak suretiyle) kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilirler. Eğer bir binayı çok sayıda kişi kullanıyorsa bu durumda kat maliklerinin toplu halde aynı anlaşmalı bankaya aynı anda başvurmaları gerekiyor.

Kira Yardımı desteğini tercih edenler bu destekten yararlanamıyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

195 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni Adana Stadı Kapılarını Açıyor

Çeşme’de Denize Sıfır Arazi Satışı