in ,

Cumhurbaşkanı’nın Kararı İle ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ İlan Edildiler !

TOKİ tarafından acele kamulaştırma yapılacak !

Cumhurbaşkanı kararı ile Isparta’da Eğirdir ve Gölcük Krater Gölü, İstanbul’un Beykoz ilçesindeki Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleri Etabı Doğal Sit Alanı, Mersin’de Alata Sahili ve Manisa’da bulunan 7. Grup Doğal Sit Alanı ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi.

Resmi Gazete’de Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre, İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içerisinde bulunan Beykoz (İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı) Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleri Etabı Doğal Sit Alanı’nın koruma statüsünün tekrar değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi kararı verildi.

Manisa’nın Kula ilçesinde bulunan 7. Grup Doğal Sit Alanı ve Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Alata Sahili Doğal Sit Alanı, Isparta’nın Senirkent, Gelendost, Eğirdir, Yalvaç ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Eğirdir Gölü Doğal Sit Alanı ile Isparta’da bulunan Gölcük Krater Gölü Doğal Sit Alanı da kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Mersin’in Akdeniz ilçesi Barış Mahallesi, Çorum merkez ilçe Kale Mahallesi ve Kayseri’nin Melikgazi ilçesi Cumhuriyet Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanların da “riskli alan” ilan edilmesi kararlaştırıldı.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI ALINDI

22 Ağustos 2020’de Giresun’da meydana gelen sel sebebiyle afete maruz kalan Çaldağ köyünde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ihtiyaç duyulan konutların yapımı amacıyla özel mülkiyet olan bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi İnönü Mahallesinde bulunan bazı taşınmazların Millet Bahçesi Projesi alanına dahil edilmek üzere Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, Mersin’nin Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazların da Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Projesi’nin hayata geçirilmesi amacıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, acele kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

İstanbul’un Silivri ilçesinde de Ömerli Rüzgar Enerji Santrali’nin yapımı amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararlaştırılırken, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanların ise gelişim proje alanı ve kentsel dönüşüm ilan edilmesi kararı verildi.

Ne düşünüyorsunuz?

198 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Otoparkları İlçe Belediyeleri Yapacak

Kamu Konutlarında Kalan Memurlar İçin Yeni Kira Bedelleri Açıklandı !